کاشی کاری


کاشی سرمه ای تیره

کاشی کاری چیست؟

کاشی کاری را می توان یکی از زیباترین جلوه های هنر دانست که در تمام ادوار تاریخی و با تکیه و مهارت و ذوق هنرمندان در مقام یک اثر ترکیبی متجلی شده است.

به طور قطع در میان میراث هنری ایران کاشی کاری در کنار سفال ،به خوبی منعکس کننده اندیشه‌ها،تفکرات و خلاقیت‌های ذهن مردم است. مشخص است که دوام تاریخی و شیوع جغرافیایی و تنوع آثار در این امر دخالت بسیاری داشته است.

هنر کاشی کاری در ایران قدمتی چند هزار ساله دارد و آغاز آن به دوران باستان و پیش از اسلام برمی‌گردد.

قطعاً مجاورت ایران با بین النهرین به عنوان یکی از نقاط احتمالی پیدایش رشد اولیه کاشی آجرهای لعابدار در رواج و توسعه آن تاثیر بسزایی داشته است. در آثار معماری پیش از اسلام خصوصاً در کاخ ها و معابد نمونه های مختلفی از این هنر یا شاخه های مرتبط وجود دارد .

کاشی کاری

پادشاهان :

در واقع پادشاهان در این دوران به منظور نمایش شکوه و قدرت خود از هنرمندان و صنعتگران مجرب و ماهر برای تزیین کارهای خود استفاده می‌کردند.

اسلام :

با ورود اسلام به ایران و کاربرد این هنر نیز مثل بسیاری از جنبه های زندگی تغییرات اساسی کرد.

در دوره‌های آغازین کاشی:

در دوره‌های آغازین کاشی بیشتر با آجرهای لعابدار برای استحکام بنا و نماسازی استفاده می‌شد، اما به تدریج در آرایش ظاهری بناها نیز به کار گرفته شد،این امر در دوره اسلامی با رواج ساخت بناهای مختلف گسترش بیشتری یافت.
دوره میانی اسلامی که شامل ایلخانی، تیموری و سپهری است، را میتوان اوج شکوفایی به رونق کاشی کاری سنتی دانست.

در واقع در آن ادوار اکثر بناهای رسمی و مهم حکومتی و مذهبی در نقاط شهری با کاشیکاری تزیین شده است.

نشانه هایی از این هنر در روستا ها و اماکن افتاده در کاروانسراها و بقا و غیره نیز دیده می‌شود.

دوره قاجار:

دستاوردها و حرکت‌های در دوره قاجار نیز از بخش جهاد شایان ذکر است، در ادوار تاریخی مختلف ایران همواره مورد توجه بوده است.

به ندرت فراموش شده است.تزیینات کاشی کاری بناهای دوره اسلامی را باید میراث مکتوب عقاید مذهبی دانست که جلوه‌های فرهنگ و هنر این دوران را نمایش می دهند.
با وجود اینکه مواد اولیه سازنده کاشی ساده استرس مناطق در دسترس قرار دارد آنچه باعث می شود کاشی اثر هنری ماندگاری تلقی شود،گذر موفقیت آمیز آن از مراحل مختلف تاریخ است.

کاشی کاری روی میز چوبی:

برای این کار باید سطحی صاف و محکم ایجاد کنید.با قلم مو یا  اسفنج هر کدام که در دسترس بود، سطح کار را آغشته به چسب چوب کنید.

توسط چاقو و یا تیغ موکت خراش هایی در سطح ایجاد کنید،این کار باعث می شود کاشی ها بهتر به تخته بچسبد.

نکته:

در صورت نبود تخته سه لا می توانید از ام دی اف بدون روکش استفاده کنید.در این صورت حتی المکان از بر خورد مستقیم با آب جلوگیری کنید.

برای این کار کاشی کاری می توانید از میزهای چوبی قدیمی و بدون مصرف استفاده کنید و یا اینکه پایه ای تهیه کنید و برای سطح آن تکه ای از جنس ام دی اف روکش نشده و یا تخته سه لا به شکل دایره و یا مربع و.. استفاده کنید.

برای شروع کار ابتدا طرح را روی میز منتقل کنید.کاشی ها را با توجه به طرح و رنگ با چکش و انبر خرد کرده و با چسب چوب در محل مناسب روی میز بچسبانید و برای ملات آماده کنید.

کاشی کاری روی قاب عکس

وسایل مورد نیاز:

قاب چوبی-کاشی های مربعی هم اندازه-چسب چوب-انبر دسته بلند-خاک سنگ و سیمان

مراحل انجام کار

ابتدا با توجه به تصویر ، کاشی های مربعی شکل را توسط چسب چوب به حاشیه قاب بچسبانید.

سپس به روشی که در ملات گیری گفته شد،ملات را آماده کرده و فاصله بین کاشی ها را با آن پر کنید.

توجه:

شما می توانید با توجه به سلیقه خود از انواع متفاوت طرح ها استفاده کنید .

هم چنین می توانید از انواع متفاوت رنگ بندی کاشی با توجه به شناخت خود از روانشناسی رنگ ها یا با توجه به سلیقه خود استفاده کنید.

اینکه شما چه طرحی را انتخاب کنید بستگی به سلیقه شما دارد.

اما این مورد را درنظر بگیرید که اگر رنگ خوبی به کتار نگیرید کار شما زیبا جلوه نخواهد کرد.

کاشی کاری اصفهان چگونه است؟

کاشی کاری اصفهان شامل موارد زیر است :

1- در دوره صفویه

شاه عباس،  فن معماری در این دوره خیلی زیاد پیشرفت کرد و بناهای زیادی از قبیل: مساجد، مقبره‌ها، پلها و کاخها ساخته شدند .

مهارت معماران ایرانی باعث شد تا امروز این بناها پا بر جا باقی بمانندکه اصفهان را می‌توان مظهر آثار هنری سلسله صفویه دانست. تغییر پایتخت ایران از قزوین به اصفهان به وسیله شاه عباس اول و موقعیت جغرافیایی شهر این امکان را می‌داد که اصفهان گسترش یابد و شاهکارهای هنری متعددی در آن بنا شود. تشویق هنرمندان به وسیله شاه و رفاه اقتصادی و امنیت سیاسی موجود به وسیله شاه عباس اول از دلایل دیگر این گسترش و توسعه بود.

آثار معماری ایران عصر صفویه را باید بیشتر در بناهای مذهبی یافت و مسجد شاه اصفهان دانست.

می‌توان به هارون ولایت، مسجد علی، مسجد قطبیه، مسجد درب جوباره و سرانجام بقعه خواجه شاه حسن و بقعه شاه زید اشاره کرد.

در اواخر دوره هم استفاده از کاشی‌های مستطیل شکل کوچک به صورت برجسته با لعاب‌های ظریف برای طرح تصاویر مختلف رواج پیدا کرد. نکته قابل توجه آن که بعد از شاه عباس استفاده از نوع رنگها تغییر پیدا کرد؛ به طوری که در زمان شاه سلیمان رنگهای قرمز، زرد و نارنجی بیشتر مورد عمل قرار گرفت و نقوش شاخ و برگ جای خود را به اشکال هندسی دارد.

2-دوره سلجوقی

، همچنین کاشی کاری جبهه مدرسه چهار باغ و ایوان غربی مسجد جامعه اصفهان(عصر سلجوقی) دوباره تزیین شده و نمونه خاص کاشی کاری این دوره است؛ ضمن اینکه کاشی کاری مدرسه چهار باغ در ردیف شاهکاری‌های هنری محسوب می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *