کاشی مرمر


کاشی مرمر

کاشی کاری با سنگ مرمر چگونه است؟

کاشی کاری با سنگ مرمر همواره یک روش محبوب برای استفاده در نمای ساختمان‌ها در ایران(مساجد، تالارها، ورودی کاخ‌ها و راهروهای ساختمان‌های تاریخی) بوده و و همچنان در بین ایرانی‌ها طرفدارهای خاص خود را دارد. کاشی‌های مرمری می‌توانند در هر قسمتی از محیط خانه مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما استفاده از آن‌ها در کاشی کاری آشپزخانه، حمام و دستشویی متداول‌تر است و زیبایی و ظرافت چشم‌نوازی به آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌بخشد. جالب است بدانید که کاشی کاری با سنگ مرمر به دلیل زیبایی و تنوع رنگی که ایجاد می‌کند، می‌تواند به عنوان دکور برای دیوارها در فضای داخلی و خارجی ساختمان نیز به کار رود. نصب کاشی‌های مرمر با این‌که فرآیند ساده‌ای نیست اما با صبر و دقت کافی، قابل انجام است.

اگر به کاشی کاری با سنگ مرمر فکر می‌کنید

اگر این روزها به فکر یک تغییر دیزاین اساسی برای ساختمان محل زندگی یا محل کار خود هستید و کاشی کاری با سنگ مرمر یکی از گزینه های مورد نظر شماست، پیشنهاد می‌کنم این مطلب را مطالعه کنید.

 

کاشی کاری با سنگ مرمر یا سرامیک؟

زمانی که قصد می‌کنید دیزاین منزل یا محل کار خود را تغییر دهید، با چالش انتخاب متریال کف‌پوش یا بدنه مواجه می‌شوید و حتماً این سؤال در ذهن‌تان شکل می‌گیرد که “کاشی کاری با سنگ بهتر است یا سرامیک؟” جدا از سلیقه‌ی شخصی که کاملاً منحصر به فرد است، هرکدام از این دو متریال، ویژگی‌های خاص خود را دارند که آگاهی از آن‌ها به شما کمک می‌کند که راحت‌تر دست به انتخاب و تصمیم‌گیری بزنید.

 

4 تفاوت سنگ و سرامیک

در این قسمت به چهار تفاوت سنگ و سرامیک پرداخته ایم.

1. سختی و استحکام

شاید مهم‌ترین تفاوت سنگ و سرامیک این است که سنگ از سختی بسیارزیادی برخوردار است و در مقابل ضربه و جابه‌جایی مقاوم است. در مقابل، سرامیک بسیار به ضربه حساس است و احتمال این که با سقوط اجسام بر روی آن، به راحتی بشکند یا حداقل ترک بخورد، زیاد است.

2. قیمت کاشی کاری با سنگ مر مر

سنگ طبیعی، یک کفپوش تقریباً گران است و در مقایسه با سرامیک، باید این مورد را در نظر داشته باشید که مثلاً کاشی کاری با سنگ مرمر، به هزینه‌ی بیش‌تری در مقایسه با کاشی کاری با سرامیک نیاز دارد.

3. طول عمر و دوام

لازم است بدانید که سنگ طبیعی از دوام بسیاربالایی برخوردار است؛ همان‌طور که حتماً دیده‌اید ساختمان‌های با قدمت بسیار زیاد که از نمای سنگ در آن‌ها استفاده شده، با گذر سال‌های متمادی همچنان برجا و به دور از آسیب باقی مانده‌اند. پس اگر انتخاب شما کاشی کاری با سنگ مرمر است، از این بابت خیال‌تان آسوده باشد.

4. ظاهر و زیبایی کاشی کاری

هرکدام از سنگ‌های طبیعی؛ شکل منحصر به فرد خود را دارند که زیبایی دوچندانی در نما ایجاد می‌کنند. به طور خاص کاشی کاری با سنگ مرمر، به دلیل رگه‌های پراکنده و نامتقارنی که در سنگ مرمر وجود دارد، جلوه‌ی فوق‌العادهای به فضا میبخشد. در مقابل، سرامیک‌ها به این دلیل که به طور مصنوعی تولید می‌شوند، این امکان را فراهم می‌آورند که هر طیف رنگی را که دلخواه‌تان باشد برای پوشش کف خود انتخاب کنید.

به طور کلی یک دستورالعمل یا الگوی واحد برای انتخاب بین سنگ و سرامیک وجود ندارد و پارامترهای متعددی در این فرآیند دخیل هستند. فراموش نکنید که همیشه مشورت‌گرفتن از یک شخص حرفه‌ای و متخصص در زمینه کاشی کاری با سنگ و سرامیک، می‌تواند کمک بزرگی به شما بکند.

 

 

 

نصب کاشی مرمر

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که اصول نصب و کاشی کاری با سنگ مرمر، عمدتا مشابه نصب کاشی‌های سرامیکی است. اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد که ناشی از تفاوت خواص فیزیکی سنگ مرمر با سرامیک است. قبل از انتخاب کاشی مرمر، بهتر است به چند مورد توجه داشته باشید:
1. کاشی مرمر کمی لیز است. این نکته را در کاشی کاری با سنگ مرمر فراموش نکنید.
2. سنگ‌های مرمر متخلخل هستند و به محافظت بیشتری نیاز دارند.
3. کاشی کاری با سنگ مرمر باید بر روی یک سطح زیرین کاملا صاف و همتراز انجام شود.

 

 

برای نصب کاشی‌های مرمر باید مراحل زیر را طی کنید:

1. سطح زیرین را آماده کنید. کاشی کاری با سنگ مرمر، سطح زیرین باید کاملاً صاف و همتراز، یکنواخت، خشک و عاری از آلودگی باشد.
2. خطوط اصلی را معین کنید. در این مرحله از کاشی کاری با سنگ مرمر، موقعیت کاشی‌ها را تعیین می‌کنید.
3. چسب یا ملات را تهیه کنید و بر روی کف بریزید.
4. جهت حفظ فاصله میان کاشی‌ها و نگه‌داشتن آن‌ها در یک خط راست، در ردیف و ستون‌ها از spacer استفاده کنید. لازم است از اسپیسرهای سنگ مرمر 3 میلی‌متری استفاده کنید.
5. در کاشی کاری با سنگ مرمر، برای برش کاشی‌ها به اره برش تَر(Wet Saw ) نیاز دارید. این اره، لبه کاشی را با لبه دیوارها فیت می‌کند.
6. چسب یا ملات اضافه را حذف کنید. برای این کار از یک چاقو یا کاردک استفاده کنید.
7. پیش از ریختن دوغاب، آن را با یک پوشش خیلی محکم (سیلر) بپوشانید. سنگ مرمر بسیار متخلخل، نرم و آسیب‌پذیر است. اگر از سیلر استفاده نشود، دوغاب می‌تواند وارد منافذ آن شود.
8. بعد از چیدن تمام کاشی‌ها، حداقل 12 ساعت باید صبر کنیم تا چسب کاملاً خشک شود. برای خشک‌شدن سیلر هم 2 ساعت زمان نیاز است. بعد از گذشت این زمان‌ها و خشک‌شدن کامل، می‌توان دوغاب‌دادن را شروع کرد. بین کاشی‌ها را با اسفنج مرطوب خیس کنید تا برای دوغاب‌ریزی آماده شوند. برای دوغاب‌دادن از عینک، ماسک و دستکش استفاده نمایید.
9. کاشی‌ها را تمیز کنید. در انتهای کاشی کاری با سنگ مرمر، برای زدودن دوغاب‌های اضافی، یک اسفنج مرطوب را روی سطح کاشی‌ها بکشید.

 

 

 

مراقبت از سنگ مرمر

در نهایت اگر کاشی کاری با سنگ مرمر انتخاب شماست، برای پاک‌کردن و شست و شوی کاشی‌ها، سعی کنید حتی‌الامکان از شوینده‌های اسیدی استفاده نکنید. این کار به تدریج باعث فرسایش و زوال سنگ مرمر می‌شود.

 

نورپردازی پشت سنگ مرمر

یکی از سنگ‌هایی که با نورپردازی می‌تواند جلوه ویژه‌ای داشته باشد، سنگ مرمر است. مهم‌ترین فاکتورها در نورپردازی ساختمان با نمای سنگ، شامل موارد زیر است:
• نور مصنوعی یا طبیعی
• نورهای رشته‌ای، LED یا حباب نورهای قدیمی
• نور رنگی یا سفید
• نوردهی از پایین به بالا یا به عکس
• نور محیط، نوردهی به اشیا و نوردهی نقطهای‌
• نور شب و روز
رنگ سنگ مرمر نیز در نورپردازی تأثیرگذار است. اگر فضای شما از نور طبیعی کمی برخوردار است، استفاده از رنگ‌های تیره برای کف ساختمان، مناسب نیست زیرا باعث می‌شود مجبور به استفاده از نورپردازی قوی‌تری برای فضا شوید. اگر نمای ساختمان را با کاشی کاری با سنگ مرمر انجام داده‌اید، نورپردازی گزینه‌ی بسیارخوبی برای هرچه باشکوه‌تر نشان‌دادن ظاهر ساختمان شما است.

1. نحوه استفاده از مرمر در حمام

هر چقدر هم کاشی های شیک و طرح های لوکس برای اجرای کاشیکاری حمام پیداکنید مطمئن باشید که مرمر چیز دیگری است. البته باید از پس هزینه های اجرای دیوار و کف سنگ بربیایید.

2. حمام های مرمرین بزرگ

 

در اینجا یک حمام مستر با کف و دیوار مرمرین را می بینیم. اندازه بزرگ و متفاوت کاشی ها به فضا بعد جدیدی بخشیده و رنگ طوسی (به کاشی مرمر تیره کف آن توجه کنید) اطراف دوش نیز رگه های مرمر را به خوبی برجسته می کند.

3. حمام سراسر مرمر مدرن

 

اگر واقعا مرمر را دوست دارید این حمام برای شما مناسب است. در این طراحی برای سینک و وان از سنگ های بزرگ مرمر و برای کف و دیوار از کاشی های بزرگ آن استفاده شده است. شیرآلات برنجی تنها رنگ آمیزی این فضا محسوب می شوند. بنابراین یک فضای مینیمال و خلوت و در عین حال مدرن پدید می آید.

4. مرمر برای حمام های کوچک

 

مرمر برای فضاهای کوچک تر نیز انتخاب مناسبی است. این حمام کوچک مرمر و برنج سرخ را با هم ادغام می کند. کفپوش تیره آن این طرح را از طرح های دیگر متمایز می کند.

5. دوش کلاسیک گوشه حمام با کاشی مرمر

 

با کاشی مرمر برای کف و دیوار می توانید یک حمام کلاسیک داشته باشید. کاشی رگه دار می تواند جذابیت فضا را افزایش دهد. در این طراحی با تغییر کف، دیوار دوش و پیشخوان مرمر کلاسیک می توانید فضا را کاملا تغییر دهید.

6. حمام مرمر لوکس ویکتوریایی

 

این حمام مستر ویکتوریایی یک حمام شیک و لوکس است که مرمر ابر و بادی آن از مرمرهای رگه دار و طوسی زیباتر است و می تواند یک فضای گرم را پدید بیاورد. این شیرآلات کلاسیک و سنتی با روکش صیقلی فضا را زیباتر می کند.

7. حمام مرمر روشن

 

این حمام زیبا و روشن مرمری کاشی های کوچک و مرمری بزرگ و کوچک و رگه دار را با هم مخلوط می کند. کاشی های مرمر دوش می توانند یک فضای روشن و خاص پدید بیاورند.

8. حمام مرمر مدرن

 

گاهی اوقات استفاده از کاشی مرمر همرنگ و هم اندازه، مخصوصا برای قسمت های تزئینی می تواند یکنواختی فضا را از بین ببرد. در این فضا لوستر، عسلی و تصاویر کوچک می تواند یک فضای کلاسیک را خلق کند. این کاشی مرمر مستطیلی یک فضای جذاب پدید می آورد.

9. حمام معاصر مرمر تیره

 

آیا دوست دارید یک فضای تیره تر داشته باشید. این مرمر تیره بسیار جذاب است. در این تصویر یک طراحی معاصر و مینیمال را می بینید که با کمک مرمر تیره تر خلق شده است. ببینید کاشی های روی دیوار چه کانتراست زیبایی را خلق کرده اند. شیرآلات دیواری فضا را زیباتر و تمیزتر نشان می دهند.

10. حمام مرمر کوچک و دنج

 

با ترکیب چوب و مرمر می توانید یک حمام سرد و خلوت را به یک مکان گرم و دنج تبدیل کنید. قفسه های مختلف باعث می شود که در بالای پیشخوان و گوشه و کنار حمام فضای کافی برای نگهداری وسایل مهیا باشد.

11. حمام با پیشخوان مرمر مصنوعی و کاشی دیواری مرمر واقعی

 

آیا دوست دارید از مرمر استفاده کنید اما بودجه تان اندک است؟ در این حمام متوجه می شوید که می توانید با بودجه کم از آن استفاده کنید. پیشخوان لمینت و کاشی دیواری مرمر واقعی است. کاشی شش ضلعی جذاب و متفاوت است و هزینه ها نیز کاهش می یابد.

12. حمام مرمر با وان مجزا

 

این حمام زیبا از اشکال مختلف استفاده می کند. دو کابینت مشکی در طرفین یک وان قرار گرفته اند و کفپوش نیز از کاشی های بزرگ مرمر ساخته شده است. پیشخوان از سنگ مرمر با رگه های بزرگ تشکیل شده است. موزاییک های شیشه ای روی دیوار هم یادآور مرمر است.

13. حمامی با طاق مرمر

 

در یک حمام بزرگ ممکن است از مرمر بیش از حد استفاده شده و به هدر برود، اما می بینید که در اینجا به اندازه کافی استفاده شده است. قسمت طاقی شکل مرمر فضا را بزرگ تر نشان می دهد. کاشی های موزاییک دیواری در کنار کفپوش بزرگ مرمر برای کف استفاده شده است.

14. حمام مرمر و کروم

 

این حمام مدرن مینیمال از مرمر و کروم براق استفاده کرده و کانتراست زیبایی را خلق نموده است. این مرمر رگه دار در مقایسه با مرمرهای ساده تر تاثیر زیباتری را به وجود می آورد. این مرمر تاثیر بزرگ تری داشته و فضا را از آن خود می کند.

15. حمامی با رنگ های مختلف مرمر

 

در این حمام زیبا از دو نوع سنگ مرمر استفاده شده است: مرمرم سفید با رگه های خاکستری و مرمر سیاه با رگه های سفید که با قرار گرفتن در یک فضای سفید توانسته یک کانتراست زیبا خلق کند. این وان زیبای حبابی شکل زیبایی فضا را دو چندان نموده است.

16. حمام تمام مرمر

 

این حمام نماد استفاده از تم سنگ مرمر است. طراحان برای دیوار و کف از مرمر و برای پیشخوان از شیشه استفاده کرده تا زیبایی سنگ مرمر بیشتر به چشم بیاید. فضای کلی مرمر فضا را لوکس و دیدنی نشان می دهد که البته لوستر این زیبایی را دوچندان می کند.

17. حمام مرمر لوکس

 

برای حمام های لوکس و اشرافی هم می توان از مرمر استفاده کرد. سنگ های بزرگ مرمر برای دیوار و کفپوش مرمر طرح دار فضا را بزرگ تر و لوکس تر نشان می دهد و شیرآلات و لوستر های طلایی این زیبایی را دو چندان نموده اند. چراغ های طلایی عالی هستند.

امیدواریم این مقاله سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *