کاشی بین کابینتی


کاشی بین کابینتی

کاشی بین کابینتی مدرن ؛ چگونه کاشی بین کابینتی انتخاب کنیم؟

کاشی بین کابینتی مدرن ؛ برای داشتن یک آشپزخانه‌ی زیبا و برای آنکه فضای خاص و ویژه ایجاد شود، عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند؛ یکی از مواردی که امروزه برای زیبایی دکوراسیون آشپزخانه کاربرد بسیاری دارد، کاشی بین کابینتی است. در اصل، این کاشی‌ها، برای زیبایی بیشتر و پوشش دادن دیوار مابین فضای دو کابینت، بکار می‌روند. البته در گذشته نیز کاشی بین دو کابینت کاربرد داشته، اما امروزه این کاشی‌ها، از متریال جدیدتری تشکیل شده‌اند و کیفیت بهتر و زیبایی بیشتری دارند. در گذشته، معمولا تمام آشپزخانه حتی قسمت پشت کابینت‌ها، به صورت یکپارچه از یک طرح کاشی می‌شده است، اما امروزه، حد فاصل بین دو کابینت ردیف بالایی و پایینی، از کاشی بین کابینتی استفاده می‌شود تا فضایی ویژه و خاص در آشپزخانه پدید آید. اگر به دنبال تغییر در دکوراسیون آشپزخانه یا چیدمان جدید فضای آشپزخانه‌تان هستید.

 

چرا باید از کاشی‌های بین کابینتی استفاده کنیم؟

باعث زیباتر شدن آشپزخانه می‌شود.

در تمیزی آشپزخانه موثر است.

باعث ایجاد تنوع در آشپزخانه‌های قدیمی می‌شود

جلوه‌ای نو و مدرن به آشپزخانه می‌بخشد.

به دلیل مقاومت بالاتری که دارند، کمتر دچار آسیب و خط و خش می‌شوند.

 

کاشی بین کابینتی انواع مختلفی دارد و هیچ قانونی در مورد نوع کاشی مورد استفاده در آشپزخانه وجود ندارد جز اینکه باید ضد آب و غیر متخلخل باشند. کاشی سرامیکی، سنگ طبیعی، پرسلان، آینه ای و کاشی شیشه ای از انواع رایج کاشی بین کابینتی محسوب می شود.

 

 سرامیکی

سرامیک بین کابینتی: روشی فوق العاده برای زیباتر کردن فضای میان کابینت ها

 

کاشی سرامیکی را می توان به عنوان پرکاربردترین نوع کاشی بین کابینیتی نام برد که امروزه با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی چاپ، ما براحتی به طرح‌های مختلفی از این نوع کاشی‌ها دسترسی داریم. کاشی سرامیکی ویژگی های زیادی دارد و مهمترینش مقاومت بالای آن به هرگونه خراش، گرما و آب می باشد. همچنین کاشی بین کابینتی سرامیکی قیمت نسبتا ارزانی دارند، براحتی نصب می شوند و با دوامند. طرح‌های متفاوت این نوع کاشی‌ از جمله طرح های چوب، سنگ، گل و عناصر طبیعی محبوبیت بیشتری دارند.

 

سنگ طبیعی

 

سنگ طبیعی به دلیل ویژگیهای خاص و منحصربه فرد انتخابی عالی برای بین کابینتی آشپزخانه می باشد و می تواند در زمان کوتاهی آشپزخانه شما را به فضایی لوکس و لاکچری تبدیل کند. سنگ مرمر و سنگ گرانیت از بهترین ها و پرمصرف ترین های بین کابینتی سنگ طبیعی هستند. ظاهر طبیعی زیبا و مقاومت بالا مهمترین مزیت این نوع کاشی بین کابینتی می باشد ولی در مقابل قیمت بالا و هزینه نصب از معایب ان محسوب می شود.

همچنین سنگ طبیعی دارای منافذ و شیارهایی است که تمیز کردن آنها به آسانی انجام پذیر نیست. از انجاکه سنگ طبیعی دارای سطوح متخلخل است و باعث جذب آب، لکه ها و حتی ایجاد بو در آشپزخانه می شود، لذا باید تمیز کردن روزانه آنها را به یک عادت تبدیل کنید. به یاد داشته باشید که برای تمیز کردن هرگز از مواد تمیز کننده شیمیایی استفاده نکنید زیرا می توانند سنگ را لکه دار کرده و باعث تغییر رنگ آن شود.

 

 پرسلان

 

پرسلان نوع پیشرفته سرامیک می باشد که به دلیل ساخت در دمای بالا و طولانی، نسبت به انواع دیگر کاشی متراکم تر است و از دوام و زیبایی برخوردار می باشد. کاشی بین کابینتی پرسلان مزیت های بسیاری دارد که عبارت است از زیبایی، نصب و نگهداری آسان، دوام و مقاوم در برابر سایش و رطوبت. اگر به دنبال بین کابینتی شیک و قیمت مناسب هستید، پرسلان می تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

شیشه ای

 

کاشی بین کابینتی شیشه ای بیشتر در آشپزخانه های سبک معاصر و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل بین کابینیتی به دلیل بازتابش نور،  فضا را روشن تر و بزرگتر نشانی می دهد و جلوه ای مدرن به آشپزخانه می بخشد. تمیز کردن آنها آسان است و به صورت یکدست نصب می شود و هیچ گونه اتصالی بین انها وجود ندارد و به همین دلیل در عین سادگی و ظرافت بسیار زیبا دیده می شود.

 

البته در هنگام انتخاب و خرید دو نکته مهم را در نظر بگیرید.

1. مطمئن شوید که گزینه انتخابی شما از انواع حرارت دیده و مقاوم در برابر فشار باشد.

2. دقت کنید که لبه‌های آنها نرم و پولیش خورده باشد تا به شما و اطرافیانتان آسیبی  وارد نشود.

 آینه ای

 

کاشی بین کابینتی آینه ای یک انتخاب عالی برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک می باشد. این مدل بین کابینتی با انعکاس نور به افزایش دید بصری آشپزخانه بسیار کمک می کند. کاشی‌های بین کابینتی آینه‌ای برای همه آشپزخانه ها با سبک مختلف مناسب می باشد و با خرید پنل های 10 متری می توانید ظاهری یکدست و یکپارچه داشته باشید. اما قبل از خرید این نکته را در نظر بگیرید که متریال آینه انتخابی شما حتما حرارت دیده و مقاوم باشد.

اگرچه تمیز کردن این مدل بین کابینتی نسبتا ساده است اما به دلیل بجا ماندن اثر دست و لکه ها باید زمان بیشتری را برای تمیز کردن آنها صرف کنید. همچنین بهتر است بعد از انتخاب جای مناسب گاز در آشپزخانه در مورد انتخاب پوشاندن دیوار پشت گاز به متریال های دیگر غیر از آینه فکر کنید زیرا استفاده از بین کابینتی اینه ای در پشت گاز  باعث ایجاد ترکهای قابل مشاهده بر روی آن می‌شود.

 آینه ای

 

کاشی بین کابینتی آینه ای یک انتخاب عالی برای مدل کابینت آشپزخانه کوچک می باشد. این مدل بین کابینتی با انعکاس نور به افزایش دید بصری آشپزخانه بسیار کمک می کند. کاشی‌های بین کابینتی آینه‌ای برای همه آشپزخانه ها با سبک مختلف مناسب می باشد و با خرید پنل های 10 متری می توانید ظاهری یکدست و یکپارچه داشته باشید. اما قبل از خرید این نکته را در نظر بگیرید که متریال آینه انتخابی شما حتما حرارت دیده و مقاوم باشد.

اگرچه تمیز کردن این مدل بین کابینتی نسبتا ساده است اما به دلیل بجا ماندن اثر دست و لکه ها باید زمان بیشتری را برای تمیز کردن آنها صرف کنید. همچنین بهتر است بعد از انتخاب جای مناسب گاز در آشپزخانه در مورد انتخاب پوشاندن دیوار پشت گاز به متریال های دیگر غیر از آینه فکر کنید زیرا استفاده از بین کابینتی اینه ای در پشت گاز  باعث ایجاد ترکهای قابل مشاهده بر روی آن می‌شود.

3.تنوع رنگ

کاشی بین کابینتی در رنگ و طرح های مختلف در بازار در دسترس است و هیچ محدودیتی برای شما ایجاد نمی کند. البته که انتخاب آن سلیقه ای است ولی لازم است قبل از انتخاب این چند نکته را در نظر بگیرید.

1. برای آشپزخانه های شلوغ و پر از رنگ های تند، کاشی بین کابینتی با رنگ ملایم و ساده گزینه مناسب تر است زیرا فضا را به تعادل می رساند.

چرا باید از کاشی بین کابینتی در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کنیم؟

 

اگرچه امروزه از متریال های مختلفی مانند شیشه، مس، سنگ طبیعی، کاغذ دیواری و … برای دیوار بین کابینتی استفاده می کنند ولی کاشی بین کابینتی  همچنان در صدر لیست قرار دارد زیرا براحتی تمیز می شود و بسیار مقاوم است و تنوع طرح و رنگ زیاد کاشی، این فرصت را در اختیار شما قرار می دهند تا فضایی متفاوت، هیجان انگیز و خیره کننده داشته باشید. اگر بابت هزینه نگرانی ندارید، کاشی های لوکس و گران قیمت انتخاب مناسبی هستند زیرا با وجود اینکه کاشی بین کابینتی از نظر مساحت، تنها بخش کوچکی از آشپزخانه را اشغال می کنند اما تاثیر شگرف آنها در دکوراسیون آشپزخانه غیر قابل انکار است.

تفاوت بین تایل بین کابینتی و کاشی چیست؟

عمدتا بین این دو از نظر کارایی تفاوتی وجود ندارد تنها تفاوتی که می ‌توان درباره آن صحبت کرد، زیبایی بیشتر کاشی بین کابینتی است یعنی شرکت‌های تولید کننده سعی کرده‌اند بیشتر بر جنبه زیبایی آن بیفزایند زیرا این نوع کاشی‌ها می‌توانند با متریال خاص و رنگ‌ های زیبایی که دارند با رنگ کابینت‌ ها و سایر وسایل آشپزخانه هارمونی ایجاد کرده و زیبایی بیشتری را به وجود آورند. ضمن آن که سعی شده این محصول از مقاومت بالایی نیز برخوردار باشد. به طوری که پس از سال‌ها استفاده از زیبایی آن کاسته نشده و دچار آسیب نخواهند شد.

مدل های سرامیک بین کابینتی

همان طور که گفتیم، مدل های سرامیک بین کابینتی به قدری متنوع و گوناگون است که انتخاب را برای علاقه مندان سخت می کند. در زیر مدل های محبوب و پرطرفدار را معرفی می کنیم:

 

سرامیک بین کابینتی : طرح دایره ای

 

طرح دایره ای یکی از رایج ترین مدل های سرامیک بین کابینت ها است. این کاشی ها که با کنار هم قرار گفتن دایره های متعددی را به نمایش می گذارند، محیطی دوست داشتنی در آشپزخانه فراهم می کند. با توجه به این که معمولاً بسیاری از وقت بانوان و آقایان علاقه مند به آشپزی در آشپزخانه سپری می شود، وجود چنین سرامیک هایی روحی تازه به آنها بخشیده و شوق و هیجان آشپزی را افزایش می دهد.

سرامیک بین کابینتی : طرح رنگارنگ

 

علاقه مندان به کاشی های رنگارنگ بشتابند! این مورد یکی از مدل های منحصر به فرد و پر از رنگ کاشی های سرامیکی است. رنگ ها با زبان بی زبانی انواع احساسات را به افراد منتقل می کنند. اگر در محیطی رنگارنگ قرار بگیرید، مطمئن باشید که رنگ زندگی نیز برایتان دوست داشتنی تر خواهد شد. بین رنگ های کاشی های سرامیکی زندگی کنید و لذت حضور در آشپزخانه را برای خود افزایش دهید.

البته توجه داشته باشید که این کاشی های رنگارنگ در کنار کابینت های سفید و یک رنگ زیبا به نظر می رسند. بنابراین، تنها در این شرایط به فکر خرید سرامیک های رنگارنگ باشید. در غیر این صورت، ناهنماهنگی ناخوشایندی ایجاد می شود و پس از مدتی شلوغی آشپزخانه دل تان را می زند.

 

سرامیک بین کابینتی : ملایم و آرامش بخش

 

این مدل نیز جزو آن دسته از مدل هایی است که با انواع کابینت ها و رنگ هماهنگ شده و جلوه بصری خوشایندی را به وجود می آورد. رنگ و طرح کاشی ها کاملاً ملایم و آرامش بخش است. طرح های ریز آن خیلی به چشم نمی آید و همین موضوع باعث می شود تا این مدل بیشتر به دل بنشیند.‌ همان طور که می بینید، این کاشی ها به قدری تمیز و درخشان هستند که برقی که از آنها ساطع می شود. همین براق بودن آن را جذاب تر و چشم گیر تر کرده است.

یژ گی های کاشی بین کابینتی مات

در این بخش به بررسی مزایا و معایب کاشی بین کابینتی مات می پردازیم. کاشی های بین کابینتی مات برای استفاده در آشپزخانه های پرنور و روشن توصیه می شود زیرا کاشی های مات نور را جذب می کنند با این حال فضایی خاص، زیبا و لوکس در آشپزخانه ایجاد می کنند. کاشی های بین کابینتی مات به نسبت درجه روشنی رنگشان، لکه و کثیفی را کمتر از کاشی های براق نمایان می کنند اما در رنگ های تیره اثر و گرد و غبار روی آن ها نمایان است.
از دیگر مزایای کاشی های بین کابینتی مات می توان به داشتن ظاهری طبیعی و با اصالت اشاره کرد که این ویژگی به خوبی آرامش خیال را به افرادی که در آشپزخانه رفت و آمد دارند، القا می کند. از آن جا که آشپزخانه را قلب خانه می نامند، وجود آرامش در آن می تواند بسیار مهم باشد، دکوراسیون و رنگ و لعاب آشپزخانه در تامین این آرامش نقش اصلی را ایفا می کند. اما از معایب کاشی بین کابینتی مات نیز می توان به این موارد اشاره کرد: به طور کلی نظافت و تمیز کردن کاشی های بین کابینتی مات با توجه به این که لکه و کثیفی را کمتر نشان می دهند، کمی سخت تر از کاشی های بین کابینتی براق است. کاشی های بین کابینت مات، فضا را کوچکتر جلوه می دهند و از آن جا که همچون کاشی های براق نور را منعکس نمی کنند، برای استفاده در محیط های بزرگ مناسبند.

ویژ گی های کاشی بین کابینتی براق

از خصوصیات کاشی بین کابینتی براق می توان به مواردی از این قبیل اشاره نمود:
استفاده از کاشی های بین کابینتی براق در آشپزخانه های کوچک باعث می شود فضا بزرگتر به نظر برسد به همین در آشپزخانه های کوچک توصیه اکثر طراحان، استفاده از کاشی های براق است. از دیگر مزیت های کاشی بین کابینتی براق می توان به انعکاس نور زیاد و در نهایت روشن تر نشان دادن محیط اشاره کرد که البته در رنگ های روشن میزان انعکاس نور بیشتر خواهد بود. کاشی های بین کابینتی براق به دلیل لغزندگی سطحشان راحت تر تمیز می شوند. در مقابل معایب کاشی های بین کابینتی نیز می تواند باعث شود تا در انتخاب آن ها با وسواس بیشتری عمل کنید، برخی از این معایب به این شرح است:  کاشی های بین کابینتی براق با وضوح بالایی اثر لکه و کثیفی را نمایش می دهند و در صورتی که برای تمیز کردن آن ها حساسیت و دقت بالایی به خرج ندهیم اثر لکه ها بر روی آن به راحتی از بین نخواهد رفت اما در صورتی که به خوبی تمیز شوند ظاهری زیبا و چشم نواز خواهند داشت.
حال که با مزایا و معایب کاشی های بین کابینتی مات و براق آشنا شدیم، اشاره ای کوتاه به رنگ های مورد استفاده برای کاشی های بین کابینتی نیز می تواند در انتخاب بهترین کاشی بین کابینتی موثر باشد. کاشی های بین کابینتی براق با رنگ های تیره جلوه ای زیبا به آشپزخانه شما می دهند و کاشی های بین کابینتی مات با رنگ های روشن از توصیه های رایج طراحان برای استفاده در آشپزخانه است. مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد قانون های لازم الاجرا نیستند اما می توانند درانتخاب صحیح و اصولی به شما کمک کنند.

ویژگی های مهم در هنگام خرید

  1. مقاومت در برابر حرارت. یادتان باشد این مدل از محصولات قرار است در آشپزخانه مورد استفاده قرار گیرد. پس باید تحمل حرارت بالایی داشته باشند.
  2. مقاوم در برابر ضربه. در این مکان اشیای تیزی وجود دارد. انتخاب شما باید طوری باشد که پس از گذشت مدتی کوتاه مجبور به تعویض نشوید.
  3. مقاوم در مقابل شستشو. قابلیت شستشو یکی از نکاتی است که باید در هنگام خرید به آن دقت کنید.

 

چند سوال متدوال 

نصب کاشی بین دو کابینت چگونه است و چقدر زمان می برد؟

نصب کاشی بین کابینت ها بسیار آسان و ساده است، و برعکس چیزی که به نظر می‌آید است. در واقع  بسته به نوع محصولی که می‌خرید خود شما می توانید آن ها را گاهی بدون نیاز به نصاب نصب کنید.

برای نصب این مدل کاشی باید چسبی که در پشت هر محصول قرار دارد را جدا و سپس آن را بر روی جای مد نظر نصب کنید.

کاشی های بین کابینت قابلیت شست و شو هم دارند؟

بله حتما این قابلیت را دارند. شما می‌توانید از مواد شوینده یا حتی از اسپری های تمیز کننده و یا مواد چند منظوره استفاده کنید. فقط باید با احتیاط این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که از جوهرنمک یا وایتکس یا مواد این چنینی بهتر است که استفاده نکنید.

امیدواریم این مقاله سایت کاشی مفید واقع شود.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *