نصب کاشی دیوار چگونه صورت می گیرد؟


نصب کاشی

نصب کاشی دیوار چگونه است؟

نصب کاشی دیوار یکی از مهمترین مسائلی استه که باید به آن توجه کرد.

1-آماده‌سازی دیوار و کاشی

 مرحله اول :

پوشش‌های دیواری و وسایل دیواری و ساختار دیوار را بررسی کنید تا از میزان پوسیدگی و یا مقاومت دیوارمطمئن شوید،زیرا پوسیدگی دیوار سبب شکاف دیوار هنگام کاشی‌کاری می شود.

عدم استحکام دیوار باشند مانند ترک و یا پوسیدگی و… را بررسی کنید و اگر نیاز به تعویض دارد، تعویض کنید.

مقداری میخ را در دیوار فرو کنید،اگر میخ‌ها به آسانی در دیوار فرو رفتند، احتمالا دیوار  مستحکم نیست و  نیاز به تعمیر دارد.

اگر قصد دارید مساحت بزرگ را روی دیوار کاشی‌کاری کنید توجه کنید که کاشی‌ها را به طور مستقیم روی دیوار نگذارید.

برای اندازه‌گیری دیوار و کاشی‌ها از متر نواری و یک تراز استفاده کنید، که باید خطوط افقی و عمودی دیوار را علامت زده و مابین آنها را بیابید و خطوط را برای صاف نگه‌داشتن کاشی‌ها استفاده کنید. هرگز فکرنکنید که یک سطح در اتاق و … باید کاملا مسطح باشد، زیرا این موضوع از دیدگاه تکیه‌گاه کاشی‌ها بسیار مهم است.

توجه:

قسمت های مهم و موردنظر را روی دیوار را با گچ علامت‌گذاری کنید و با  گچ فوری، خط‌هایی را که قبلا اندازه‌گیری کرده‌اید علامت‌گذاری نمایید.

پیشنهاد می شود به جای خط گچ ازجعبه گچ استفاده کنید زیرا کار را راحت تر می کند.

اتصالات را خشک کرده و کاشی‌ها را با اره مرطوب الماس برش بزنید .کاشی‌ها را خشک کرده و ا طمینان حاصل کنید که ظاهر کاشی مطابق میل شما می باشد.

احتمال دارد برای برخی قسمتهای دیوار نیاز به برشی از یک کاشی داشته باشید،با استفاده از یک اره مرطوب کاشی را اندازه بگیرید و برش دهید.

 

کاشی‌ها را روی چوب بگذارید .برای راحتی کار از چوب طرح استفاده کنید.

برای نگه‌داشتن اولین کاشی خود، می‌توانید یک تکه چوب نصب کرده، لبه بالایی چوب را به گونه‌ای تراز کنید که دقیقا در امتداد خط سطح میانی که مشخص کردید، باشد سپس آن را با میخ به دیوار متصل کنید.

2- نصب کاشی‌ها

نصب کاشی روی دیوار

مرحله دوم :

برای نصب کاشی  دیوار .، ملات  را آماده کنید.ابتدا، پودر را در سطل ریخته و آب را کم‌کم اضافه کنید تا قوام آن شبیه ماست چکیده باشد.

پس از مخلوط شدن اجازه بدهید تا مخلوط ۱2 الی ۱۵ دقیقه بماند و سپس دوباره آن را مخلوط کنید. حالا ملات آماده شده است.

ملات را روی سطح بکشید و از یک ماله برای پخش‌کردن یکنواخت ملات استفاده کنید. ماله دندانه‌دار را با زاویه ی بسیار کم روی دیوار بکشید تا ملات حالت پراکندگی روی دیوار پخش شود.

سطح کاشی‌ها را  اندازه‌گیری کنید و به روی ملات بگذارید.

کاشی کاری روی دیوار

 

3- ریختن ملات روی کاشی‌ها

ملات

مرحله سوم:

از یک کاسه آب استفاده کنید و پودر را کم‌کم اضافه کنید تا زمانی که مشابه ماست چکیده شود.

دقت شود که به مدت ۲۰ دقیقه دوغاب را مخلوط کنید، زیرا مخلوط کردنی که زمانش زیاد باشد، باعث خشکی ملات می‌شود.

 

 

تمیز کردن کاشی

 

نکته :با دستمال نم دار روی کاشی‌ها را تمیز کنید. از یک اسفنج  مرطوب هم می توانید استفاده کنید و هرگونه ذره ای را از بین کاشی‌ها خارج کنید.در هربار از تکه کاشی اسفنج یا دستمال را عوض کنید.

توجه :

صبرکنید تا کاملا خشک شود. مدت زمانی که لازم است تا ملات خشک شود حدود ۳ ساعت است که مواد افزودنی روند خشک شدن، را کند تر می کنند.

پس از نصب کاشی‌ها می‌توانید آب‌بندی را انجام دهید. برای جلوگیری از رشد شکاف‌ها هر 5 ماه آب‌بندی را انجام دهید. پیشنهاد می شود که  از درزگیرهای به صورت اسپری یا قلم مو مانند استفاده کنید. این درزگیرها را بر روی کاشی‌های بدون لعاب و ناتمام قرار ندهید، زیرا باعث جذب کاشی می شود و رنگ کاشی را تغییر می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *