لعاب در کاشی ؟


لعاب

لعاب کاشی چگونه درست می شود؟

مواد اولیه لعاب سنگ چخماق، فلدسپات و کائولن است که همه آنها در طبیعت پیدا می شود. ولی سایر مواد لعاب را از طریق مراحل شیمیائی تهیه می کنند.

کسید سرب یکی دیگر از موادی است که در لعاب سازی مصرف می شود. اکسید سرب و باریم هر دو سمی هستند و در موقع کارباآنهابایداحتیاط نمود، گردوخاک سیلیس یا سنگ چخماق نیز عوارض ریوی ایجاد می کند و اگر با پمپ کار می کنیم باید در هوای آزاد صورت چیرد. کربنات سدیم نیز خاصیت سوزانندگی پوست دارد. مواد اولیه لعاب اگر در آب محلول باشند نواقصی دارد و باید آنها را به صورت سیلیکات در آورد.
سنگ چخماق که به آن سیلیس یا کوارتز یا فلینت گفته می شود در لعاب سازی مصرف زیادی دارد. این سنگ به رنگ های قهوه ای، سیاه وخاکستری دیده می شود، این سنگ را اول آسیا کرده و سپس مصرف می کنند نقطه ذوب سنگ چخماق ۱۷۱۰ درجه می باشد.
کائولن
کائولن که به آن خاک چینی نیز گفته می شود در لعاب سازی جهت تأمین آلومینا و مقداری سیلیس مصرف می گردد. این ماده در آب غیر محلول است. خاصیت مهم دیگر این ماده است که ذرات لعاب را در آب به حالت تعلیق نگه می دارد. و خود در ۱۸۰۰ درجه ذوب می شود.
فلدسپات
فلدسپات یکی از مواد مهم سازندۀ لعاب است. فلدسپات از آلومینا و سیلیس و یک نمک قلیایی مانند سدیم یا پتاسیم و یا کلسیم و یا هر سه آنها ترکیب شده است. فلدسپات در ۱۲۵۰ درجه ذوب می شود ولی اگر کربنات کلسیم (وایتینگ) به آن اضافه گردد این درجه به ۱۲۰۰ نقصان پیدا می کند. فلدسپات در آب غیر محلول است بدین جهت یک فریت طبیعی محسوب می شود.

انواع فلدسپاتها

ارتوکلاز، آلبیت ،آنورتیت،اسپودیومن

وایتینگ ( کربنات کلسیم)
کربنات کلسیم یکی از مواد ایجاد کننده اکسید کلسیم در لعاب است این ماده از آسیا کردن سنگ مرمر و سنگ گچ یا آهک بدست می آید.
کربنات منیزیم
کربنات منیزیم برای ایجاد اکسید منیزیم در لعاب به کار می رود.

 

دولومیت

دولومیت یک ماده معدنی است که دارای منیزیم و کربنات کلسیم است.

کربنات باریم
کربنات باریم برای ایجاد اکسید باریم در لعاب به کار می رود. این ماده سمی است و باید با احتیاط به آن دست زد.

تالک
هنگامی در لعاب به کار می رود که به سیلیس و منیزیم احتیاج پیدامی شود.تالک درگل نیزبه عنوان فلاکس مصرف می شود.ازتالک به عنوان پودربچه نیزاستفاده میشود.

کلمانیت
کلمانیت یک ماده معدنی است که هم کلسیم و هم برن دارد و به صورت غیر محلول می باشد. این ماده جهت ایجاد اکسید بر در لعاب مصرف می شود.این ماده وقتی همراه سرب مصرف شود لعاب صافی را به وجود می آورد.

لیتاژ
لیتاژ یا منواکسید سرب از حرارت دادن سرب و به هم زدن آن در مجاورت هوا بدست می آید. این اکسید چون اکسیژن کمتری دارد نسبت به مرحله اکسیداسیون بسیار حساس است.

سفید آب شیخ یا سرب
سفید آب شیخ یا کربنات سرب در لعاب سازی مصرف می شود و در آب غیر محلول است. چون دانه های آن بسیار ریز است باعث می شود که ذرات دیگر موجود در لعاب به زودی ته نشین نشود و عمل لعاب زدن به سادگی انجام گیرد.

سرنج
سرنج همان است که برای رنگ زدن آهن به منظور جلوگیری از زنگ زدگی به کار می رود. چون دانه های آن درشت است در لعاب سازی کمتر از آن استفاده می شود و بیشتر برای تهیه فریت به کار می رود.

 

اکسید روی

اکسید روی اگر به صورت کلسینه مصرف شودبهتراست زیراترک خوردگی در لعاب به وجود نمی آورد.

 

اکسید آنتی مون

اکسید آنتی مون برای جلوگیری رنگ زرد با لعاب های لعاب های سربی مصرف می شود.

کربنات سدیم
کربنات سدیم در آب محلول است و برای ایجاد اکسید سدیم در و لعاب سازی مصرف می شود.

فسفات کلسیم
این ماده به عنوان فلاکس در گل چینی مصرف می شود و خود از کلسینه کردن استخوان به وجودمی آید.

 

کریولیت
کریولیت ماده بسیار جالبی است و برای ایجاد سدیم در لعاب به کار می رود. این ماده در آب غیر محلول است.

لیپودولیت
) این ماده برای ایجاد لیتیم در لعاب به کار می رود. نقطه ذوب این ماده از فلدسپات پائین تر است و باعث شفافیت لعاب می شود.

 

اسپاد یومن
اسپادیومن همان فلدسپات لیتیم است که استعمال آن در لعاب ازترک خوردگی آن جلوگیری میکند.

 

کربنات لیتیم
کربنات لیتیم برای ایجاد لیتیم در لعاب مصرف می شود این غیر محلول است و به عمل فریت کردن احتیاجی ندارد. کربنات لیتیم گران است و به همین جهت مصرف نمی شود. مقدار کم آن برای روشنی رنگ لعاب مناسب است.

فلوئوراسپار
فلوئوراسپار برای ایجاد کلسیم در لعاب به کار می رود. از این ماده در صنعت شیشه سازی به عنوان فلاکس و بی رنگ کردن استفاده می شود و در سرامیک سازی مصرفی ندارد.

کربنات پتاسیم
کربنات پتاسیم ماده ای است که در آب محلول می باشد بدین جهت در العاب سازی آن را به صورت فریت مصرف می کنند.

نیترات پتاسیم
این ماده بسیار حلال است و بندرت به صورت خام مصرف می شود از این ماده برای ایجاد اکسید پتاسیم در لعاب استفاده می شود.

بوراکس
بوراکس یا تنه کار برای ایجاد سدیم و اکسید بر در لعاب سازی مصرف می شود. این ماده نیز در آب محلول است و باید آن را به صورت فریت در آورده و بعد مصرف کرد. مصرف مقدار کم آن باعث نزول درجه حرارت و صافی لعاب می گردد. این ماده به استحکام لعاب نیز می افزاید

امیدواریم این مقاله لعاب کاشی  سایت کاشی کار آمد واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *