فرق کاشی و سرامیک


فرق کاشی و سرامیک

فرق کاشی و سرامیک چیست؟

در این است که کاشی به علت نداشتن مقاومت زیاد نمی توان آن را در کف به کار برد. بنابراین فقط مناسب مکان های بسته است. اما تنوع در طرح و رنگ کاشی ها نسبت به سرامیک زیاد است و همین موضوع باعث می شود بیشتر در دیوارها از کاشی استفاده شود.

مقاومت سرامیک در مقابل کاشی خیلی بیشتر است،اما بازهم در محیط های باز مقاومت چندانی ندارد. پیشنهاد می شود در محیط های باز از نوعی از سرامیک به نام پرسلان استفاده کنید.کار با این نوع سرامیک نسبت به سرامیکهای دیگر سخت تر است اما مقاومت بهتری دارد.

فرق کاشی و سرامیک

اجزای تشکیل دهنده سرامیک

۱-فلدسپار

۲-ماسه

۳- خاک رس

انواع سرامیک

 

۱-کاشی

نوعی از سرامیک با مقاومت کم است که قبلا در مورد آن توضیح داده شده است.

به یک تکه سنگی گفته می شود، که معمولاً به شکل مربع یا مستطیل نازک است.

 در شکل و طرحهای متفاوتی است که هر فرد با توجه به سلیقه و نظر خود آن را انتخاب می کند.

دارای سطح شیشه‌ ای و صاف و صیقلی است .

برای تزئین حمام و آشپزخانه و سرویس بهداشتی در ساختمان و برای پوشش سقف ها به کار می رود.

۲- سرامیک گرانیتی

این نوع   ترکیبی از خاک رس است که فاقد کربنات  و کربنات کلسیم است.این سرامیک فاقد لعاب است و در طی ‌پخت به آن رنگ دانه می زنند تا طرح مورد نظر به دست آید. طرح های این نوع سرامیک رگه ای، فلفل نمکی،رستیک است.

۳-سرامیک پرسلانی

این نوع سرامیک به صورت لعاب دار و بی لعاب است که نسبت به سرامیک های دیگر مقاومت بالاتری دارد.جذب آب در این نوع سرامیک بسیار کم و نزدیک صفراست.

۴-سرامیک موزاییکی

متشکل از قطعه های ریز لعاب‌دار یا بدون لعاب هستند که در طرح و نقش‌ و رنگ‌های متنوع می باشند.


مراحل تهیه بدین صورت است :


۱-
آماده سازی مصالح و انتخاب آن:

در ابتدا مواد زائد و دانه های سنگ را از  آن جدا می کنند و سپس شست و شو و هوا می دهند، بعد از آن،آن را آسیاب کرده تا یکنواخت شود،این کار برای تهیه خاک رس مرطوب است.


۲-
ساختن گل:

منظور از ساختن گل، مخلوط کردن مصالح موردنظر با آب است، تا امکان شکل دادن لازم به گل فراهم شود، سپس مقداری سنگ چخماق که آسیاب شده ، به آن اضافه می‌کنند،تا از پیچیدن قطعه هنگام پختن جلوگیری شود، برای جلوگیری از رنگ قهوه ای تند، حدود نیم درصد اکسیدکرم، به آن اضافه شده ، در غیر این صورت، اکسیدهای آهن در خاک رس، باعث تغییر رنگ کاشی می شود.

۳-قالب گیری:

پس از اینکه گل توسط آزمایشگاه تایید شد، قالب در خلا قرارداده و پرس و به آن شکل می دهند،مقدار آب موجود در گل مساله مهمی است.

۴-خشک کردن:

در صورت بی دقتی، کاشی در هنگام شکل دهی خشکیده و می پیچد، بنابراین باید رطوبت و حرارت داخل تونل اندازه گیری شود.

 

کاشی برای تزئینات داخل و خارج ساختمان (بویژه در اماکن مذهبی) و همچنین برای بهداشت و عایق رطوبت به کار می‌رود. کاشی دارای ابعاد و اندازه‌های گوناگون می‌باشد.

کاشی دیواری را برای حفظ بهداشت و رطوبت در آشپزخانه، محیط‌های بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده می‌کنند. کاشی کف را نیز به علت ضد سایش بودن و مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه‌ها، حمام‌ها، آزمایشگاه‌ها، رختشویخانه‌ها و کارخانجات شیمیایی به کار می‌برند همچنین کاشی باید دارای ابعاد صاف و گوشه‌های تیز باشد.

امیدواریم مقاله فرق کاشی و سرامیک  برا ی شما عزیزان مفید واقع شود.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *