علت ترک کاشی دیوار چیست؟


علت ترک کاشی دیوار

علت ترک کاشی دیوار چیست؟

علت ترک کاشی دیوار چند عامل است که به آن اشاره می کنیم.لازم است یادآوری کنیم علاوه بر کاشی کف، کاشی دیوار نیز ترک میخورد.

کاشی برای دیوار مناسب است؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا با وجود مشکل ترک خوردگی باید از کاشی برای دیوار استفاده کنیم؟ در پاسخ به این پرسش باید بگوییم که درست است مصالح و متریال هایی زیادی امروزه در بازار وجود دارد که شما به وسیله آن ها می توانید دیوار های خود را دیزاین کنید. اما برخی از آن ها محدودیت های خاص خود را دارند.

به عنوان مثال، از کاغذ دیواری نمی توان برای مناطقی مانند سرویس بهداشتی استفاده کرد. زیرا کاغذ دیواری نسبت به رطوبت مقاوم نیست. پس محدودیت سایر متریال ها باعث شده تا استفاده از کاشی همچنان پر طرفدار باشد.

چرا کاشی دیوار ترک میخورد؟

علت ترک کاشی دیوار:

هنگامی که کاشی دیوار دچار ترک خوردگی یا شکستگی می شود قطعا جذابیت و زیبایی خود را از دست خواهد داد  بنابراین باید فورا علت ترک خوردن کاشی دیوار مشخص شود تا از این طریق بتوان از به وجود آمدن ترک در تمام کاشی ها جلوگیری کرد. علت ترک خوردن کاشی دیوار چیست؟  این سوال دلایل زیادی می تواند داشته باشد که مهمترین این دلایل شامل موارد زیر می شود:

 

استفاده از کاشی نا‌مرغوب

ترک کاشی ها

استفاده از کاشی نا مرغوب می تواند عواقب زیادی برای شما به وجود آورد. در هنگام انتخاب کاشی مورد نیاز برای ساختمان دقت بسیار زیادی لازم است چرا که تعویض و تغیر آن اندکی مشکل است. سعی کنید در ابتدا کاشی را انتخاب کنید که از برندی معتبر و شناخته شده باشد. کاشی هایی که از برند های نا مرغوب هستند مشکلات عدیده ای برای شما به وجود می آورند.

جالب است بدانید که کاشی در دمای بسیار بالا پخته میشود و همین دمای بسیار بالا باعث مقاوم شدن آن میشود. فراهم کردن این دمای بالا اندکی سخت و هزینه بر است. به همین علت شاید بتوان گفت تنها برند های معتبر کاشی می توانند این دما را فذاهم کنند و کاشی های مقاومی تولید کنند.

ضربه

  • درست است که کاشی کف بیشتر در معرض ضربه است، اما کاشی دیوار نیز می تواند مورد ضربه واقع شود و سطح آن ترک بخورد. پاسخ به این سوال که چرا کاشی دیوار ترک میخورد می توانند اصابت ضربه باشد.
  • کاشی ها هرچقدر هم مقاوم و با کیفیت باشند به هرحال یک جسم سفالی هستند و با ضربه به راحتی ترک میخورند.
  • مراقبت از این متریال در مقابل ضربه بر عهده مصرف کننده است.

استفاده نا‌درست از ملات

ملاتی که برای چسباندن کاشی استفاده میشود باید به اندازه و متناسب با ضخامت کاشی باشد.

اگر میزان ملات مورد استفاده کمتر از حد معمول باشد، باعث میشود در پست کاشی حفره ایجاد شود .

سطح کاشی ترک بخورد.  البته حتما میدانید که امروزه برای چسباندن کاشی بیشتر از چسب مخصوص استفاده میکنند و تا حدودی این مشکل حل شده است.

زیرسازی غلط

  • زیرسازی هرکاری اللخصوص نصب کاشی باید بسیاراصولی و درست باشد زیرا کوک ترین کم کاری باعث بروز مشکلات زیادی میشود.
  • برای زیر سازی مناسب برای نصب کاشی باید از یک استادکار ماهر کمک بگیرید. لازم به یادآوری است که سطح زیر کاشی باید کاملا تراز باشد زیرا در غیر اینصرت باعث میشود کاشی شما دچار ترک خوردگی شود.

لوله در زیر کار وجود دارد:

در قسمتی از کاشی دیوار که دچار ترک خوردگی شده است احتمال دارد که لوله آب یا گاز و یا برق در زیر آن وجود داشته باشد هنگامی که ضخامت دوغاب پشت کاشی به اندازه کافی نیست و کمتر از 4 سانتیمتر است به دلیل انبساط و انقباض لوله سیمان هایی که در اطراف ان وجود دارند دچار شکستگی خواهند شد و در نتیجه کاشی روی آن دچار ترک خوردگی می شود.

سرما زدگی کاشی دیوار:

در صورتی که کاشی دیوار در فضای باز مورد استفاده قرار گیرد دچار سرما زدگی خواهد شد که باعث می شود کاشی دیوار ترک بخورد کاشی متناسب با کیفیتی که از ان برخوردار است دارای قابلیت جذب آب می باشد در صورتی که آب را به خود جذب کند .

به طور ناگهانی در معرض هوای سرد قرار داده شود این جذب آب باعث یخ زدگی آن خواهد شد و در نتیجه در کاشی دیوار ترک ایجاد می شود بنابراین اگر قرار است از کاشی دیوار در فضای باز استفاده شود و در معرض کاهش و افزایش ناگهانی دما قرار گیرد برای اینکه بتوان از ترک خوردگی آن جلوگیری کرد حتما باید کاشی دیوار مرغوب و باکیفیت را مورد استفاده قرار داد.

 

دوغاب بی کیفیت

  • دوغاب مایعی است که از آن برای پر کردن فضای خالی باقیمانده بین کاشی ها استفاده میشود. درست کردن دوغاب با نسبت های درست فقط از عهده استاد کار های ماهر برمی‌آید.
  • انبساط و انقباض ستون های فلزی به کار رفته در زیرسازی ساختمان امری طبیعی است. اگر سطح رویی این ستون ها با کاشی پوشانده شده باشد. در اثر این انبساط و انقباض ها ممکن است دچار ترک و شکستی شود. برای جلوگیری از این مشکل باید در هنگام ساخت و ساز روی ستون ها را با فوم های مخصوص پوشناند. این فوم ها در واقع مانند عایق عمل میکنند و به این ترتیب کاشی ها از ترک خوردن در امان می‌مانند.

بودن ستون در زیر کار:

یکی دیگر از دلایل علت ترک خوردن کاشی دیوار چیست؟ این است که در زیر کار ستون وجود دارد لازم است گفته شود که میزان انقباض و انبساط ستون های فلزی و بتنی با دوغاب سیمان و کاشی متفاوت می باشد و ستون هایی که فلزی هستند تغییر وضعیت خواهند داد که این باعث می شود کاشی دیوار کار شده ترک بخورد بهتر است قبل از اینکه کاشی کاری دیوار انجام گیرد روی ستون ها را با لایه های فوم رولی  پوشانده و با استفاده از راویز بسته شوند که این کار باعث خواهد شد که از ترک خوردن محل ستون ها روی کاشی جلوگیری شود.

راه های تشخیص علت ترک خوردگی کاشی دیوار چیست؟

تمرکز کردن بر روی سطح ترک خوردگی کاشی دیوار و خصوصیات ترک خوردگی برای تشخیص علت ترک خوردگی کاشی دیوار لازم است. این راه های تشخیص شامل:

وجود ترک های نامنظم در مکان های متعدد:

به طورکلی ممکن است در هر خانه مشکل ترک خوردگی کاشی دیوار وجود داشته باشد و میان استحکام فشاری بین یک دسته کاشی تفاوت کمی وجود دارد بنابراین اگر چند کاشی دیوار با ترک خوردگی وجود داشته باشد می توان تشخیص داد که با ساخت و ساز غیراستاندارد رابطه مستقیمی دارد.

وجود ترک های معمولی در یک دیوار :

 

اگر تنها در حاشیه افقی، عمودی یا مورب  کاشی دیوار دچار ترک خوردگی شود به طوراساسی دیوار می تواند یکی از دلایل علت ترک خوردگی کاشی دیوار چیست؟

ترک خوردگی: اگر مشکلات کیفیتی باعث شود که کاشی دیوار ترک بخورد احتمال دارد که یک کرک مانند پوسته لاک پشت وجود داشته باشد.

وجود ترک های خطی: اگر ترک کاشی دیوار شکل خطی داشته  و طول ان متفاوت باشد نشان دهنده این است که میزان ضریب سیمان بیش از حد بالا بوده و در نتیجه کاشی دیوار تغییر شکل خواهد داد و ترک می خورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *