طرز تهیه گل های مختلفطرز تهیه گل های مختلف برای کار های مختلف

برای هر کاری گل به خصوص لازم است مثلاً برای چرخکاری باید به اندازه کافی چسبندگی داشته باشد. ولی در کارهای قالبی به چسبندگی احتیاجی نیست بلکه برعکس باید چسبندگی را از آن گرفت از ترک خوردگی آن جلوگیری شود . برای چسبناک کردن گل های سرامیکی می توان با اضافه کردن مقداری بال کلی را مناسب نمود. اگر چسبندگی گل خیلی زیاد باشد میتوان به آن خاکه سفال اضافه کرد ولی مقدار آن اگر ۱۰ درصد تجاوز کند چسبندگی آن کم و کار با آن مشکل خواهد بود.

گل قالب زنی
کارهایی نظیر قالب زنی ،مجسمه سازی و نقش برجسته که نسبتاً ضخیم هستند به گلی احتیاج دارد که هم به سرعت خشک شود و هم ترک نخورد و در موقع پختن نیز سالم بماند .برای به دست آوردن چنین گلی ۲۰ تا ۳۰ درصد خاکه سفال به آن اضافه می کنیم . دانه های خاک سفال می‌تواند هم درشت و هم ریزباشد. مخلوط کردن بال کلی و خاکه سفال برای ساختن مجسمه های پیچیده ای که احتیاج به گلی چسبنده ولی کم انقباض دارد بسیار مفید است. اضافه کردن موادی نظیر خاکه اره، خاکستر و مواد سوختنی دیگر چسبندگی گل را ازبین میبرد و عمل خشک شدن را سریع میسازد. اضافه کردن موادسوختنی به گل جهت ساختن کار های حجیم بسیار مناسب است.

گل برای ریخته گری ( دوغاب)
اگر دوغاب گل رادر قالب گچی بریزیم پس از مدتی در جداره قالب دیواره ای به ضخامت قابل توجهی که اندازه آن به مدت زمان بستگی دارد به وجود می آید. در این حال اگر دوغاب اضافی را خالی کنیم پس از مدتی کافی، می‌توانیم مجسمه را از قالب بیرون بیاوریم. دوغاب گل باید هم وزن خاک آب بریزیم ولی این مقدار آب باعث ترک خوردگی در ظرف می شود و باید با اضافه کردن ماده ای مانند سیلیکات سدیم یا کربنات سدیم از مقدار آن بکاهیم.

فرمول جهت درست کردن دوغاب:
خاک ۱۰۰ قسمت
آب ۵۰تا ۳۵ قسمت
کربنات سدیم یک سوم قسمت
اول کربنات سدیم را اندازه گرفته و آن را با مقدار آب لازم مخلوط نموده و سپس خاک را کم کم اضافه میکنیم، یا ۵۰۰ گرم خاک و ۳۰۰ گرم آب حاضر می کنیم سپس خاک را ۵۰ گرم ۵۰ گرم در آب می ریزیم تا مقدار خاک در آب به ۲۵۰ گرم برسد . ‏چون این دوغاب سفت است بابورت چند قطره سیلیکات سدیم می ریزیم تاشل شود. این عمل راتاتمام شدن خاک ادامه می دهیم.باید این دوغاب را یک ساعت نگه داشت اگر دوغاب ته نشین نشد برای قالب ریزی آماده است ولی اگر ته نشین شد باید کمی دیگر سیلیکات سدیم به آن اضافه کنیم.

قالبهای گچی بعد از مدتی کار چون سیلیکات سدیم و کربنات سدیم داخل آن ها نفوذ می کند بلااستفاده می‌شوند و باید آنها را عوض کرد.
باید دانست گلی را که برای دوغاب انتخاب میکنیم نباید زیاد چسبنده باشد

امیدواریم این مقاله در سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *