طرح کاشی سنتی چگونه است؟


کاشی زمان گذشته

طرح کاشی  سنتی به چه صورت است؟

طرح کاشی سنتی در زمانهای گذشته را مورد بحث قرار می دهیم.

۱-کاشی کاری دوره تیموریان:

طرح کاشی سنتی در طرح معرق در مقایسه با کاشی های دیگر بیشتر است.مسجد گوهرشاد در هرات، مدرسه خرگرد و مدرسه در سمرقند دارای این نوع کاشی کاری هستند.

۲-کاشی کاری دوره صفویان:

در این دوره کاشی رشد عظیم پیدا کرد و بیشتر از کاشی های زرد و قهوه ای استفاده می شد وکاشی از نوع معرق بود.

ساخت کاشی بدین صورت بود که ابتدا طرح را بر روی کاغذ می کشیدند و بر کاشی می چسباندند و گچ پشت آن می گذاشتند.

کاشی هفت رنگ مربوط به این دوره است.

۳- کاشی کاری دوره قاجار

این نوع کاشی ها بیشتر حالت گل و بوته داشتند و بیشتر برای تزیین بناها استفاده می شد.

امروزه کاشی های سنتی در طرح های مختلفی طراحی می شوند که طرفداران زیادی دارند، این نوع کاشی ها در طرح های بوته و گل و نماد و سمبلیک طراحی می شوند که هر فرد با توجه به نوع سلیقه خود و ساختمان خود نوع کاشی را انتخاب می کند.

کاشی های سنتی میبد و  اصفهان زبانزد بسیاری از افراد هستند که در مساجد و حرم ها و اماکن زیارتی مورد استفاده قرار گرفته اند.

 طرح کاشی آشپزخانه چگونه است؟

طرح کاشی آشپزخانه یکی از مواردی که خیلی از افراد به آن توجه می کنند، هرچند بسیاری از کنار این موضوع رد می شوند.بسیاری از افراد از کاغذ دیواری استفاده می کنند، اما کاغذ دیواری دوام و ماندگاری چندانی ندارد و مشکلاتی مانند کثیف شدن و پارگی را دارد.

چند نکته اساسی در طرح کاشی آشپزخانه

آشپزخانه

۱- انتخاب طرح کاشی آشپزخانه

نکته قابل توجه در انتخاب طرح کاشی این است که شما باید تشخیص دهید که کاشی طرح دار یا ساده را انتخاب کنید .

۲-تطابق رنگ کابینت با کاشی ها

پیشنهاد می شود در هنگام انتخاب رنگ کابینت ها به رنگ کابینت ها توجه کنید، زیرا رنگ کابینتها اگر با رنگ کاشی شما تطابق نداشته باشد، از زیبایی دکوراسیون شما کاسته می شود.

3- تطابق کف پوش و کاشی ها

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کنید، تطابق کف پوش و کاشی ها است .یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا آشپزخانه زیباتر جلوه  کند، استفاده از سرامیک است.

4- توجه به فضای آشپزخانه

اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، از طرح های شلوغ استفاده نکنید و سعی کنید از طرح های ساده استفاده کنید.پیشنهاد می شود از ساده ترین مدل استفاده شود.

توجه:

انتخاب نوع کاشی ها مثل کاشی های ظریف و کاشی های گلدار یا رنگی، براق و همچنین طرح های تودرتو در کاشی ها بهره گرفته از سبک خانه تان است.

پ می توانید با، بازی رنگ ها طرح کاشی را رقم بزنید و با آنها هنرنمایی کنید. علاوه بر کاشی می توانید از سنگ های مختلف هم برای تزیین آشپزخانه استفاده کنید و طرح های برجسته بر روی کاشی ها یا سنگ ها ایجاد کنید و از سبک های مختلف بهره ببرید.

 پس برای انتخاب کاشی آشپزخانه علاوه بر ابعاد و سایز کاشی ها به طرح و رنگ کاشی ها هم دقت داشته باشیدکه بهتر است که این موارد با بقیه وسایلی که در آشپزخانه شما وجود دارد هماهنگی داشته باشند.

طرح کاشی استخر باید چگونه باشد ؟

طرح کاشی استخر مساله مهمی است که بهتر است که طرح سه بعدی باشد تا مشابه آن در هیچ استخر عمومی دیده نشود. کاشی های استخر مدل های متنوعی دارد که هر کدام در شکل و طرح تفاوت با هم دارند اما مدل های طرح داری که معرفی می کنیم بسیار زیبا هستند.

قسمتی از ساخت استخر  شامل تزیین و شخصی سازی آن با استفاده از انواع کاشی استخر برای کف و دیوارهاست.

ابتکارهایی که برای طراحی این کاشی ها استفاده شده گاهی اوقات خیلی ساده است. مثلا صدف و مروارید کف دریا یا گیاهان مناسب برای طراحی هستند. چنین طرح هایی زیبا اند و بامحیط همخوانی دارند،موجودات زیر دریا مانند نهنگ یا وال یک ایده جالب برای استفاده از طرح های طبیعی است.

کاشی ها و سرامیک های کف استخر آبی هستند، اما می توان در همان زمینه آبی، از کاشی های طرح دار سه بعدی  استفاده کرد.

انواع کاشی استخر سه بعدی، استخر رالوکس نشان داده و  عمق خیلی بیشتری هم به استخر می دهد. در کنار رنگ آبی، می توانید از کاشی هایی به رنگ سبز رنگ متوسط یا .. نیز استفاده کنید که هر چه سایه سبز به آبی نزدیک تار باشد ظاهری هارمونیک تر خواهید داشت، مثلا فیروزه ای کنار سبز فوق العاده و بسیار جذاب دیده می شود.

وقتی به کاشی های طرحدار نگاه می کنید، به شما احساس شنا کردن در یک دریا منتقل می شود. شاید بنظرتان این طرح ها خیلی ابتدایی باشد، اما شنا کردن در چنین استخرهای زیبایی حتی برای بزرگسالان  جالب و هیجان انگیز خواهد بود.

انواع طرح و نقش کاشی و سرامیک کدامند؟

1. شاه ماهی
احتمالاً یکی از محبوب‌ترین الگوهای کاشی که انتظار داریم در طول سال 2021 به افزایش خود ادامه دهد، الگوی هرینگ‌بون حس فضا را در یک اتاق کوچک ایجاد می‌کند و حرکات و جریان برازنده را اضافه می‌کند.

برای به دست آوردن این ظاهر، به کاشی هایی به سبک مترو مانند کاشی جلوه چوب روآن نیاز دارید. سپس، شما باید این کاشی ها را طوری بچینید که به شکل “V” به سمت دیوار یا کف قرار گیرند.

به طور متفاوت، می توان آنها را طوری قرار داد که این شکل “V” را حفظ کنند، اما به نظر برسند که از روی دیوار یا کف عبور کنند. برای نمونه تصویر زیر را ببینید.

 

2. باند آجری
یکی دیگر از الگوهای کاشی بسیار محبوب، پیوند آجری است. این شامل یک سبک الگوی ساده است که برای ایجاد زیبایی شناسی شهری عالی است. اگر به دنبال اضافه کردن جلوه اصلی به سبک مترو روی دیوارها یا کف خود هستید، این الگوی کاشی مورد نیاز شماست.

برای ایجاد این ظاهر، باید مطمئن شوید که کاشی درست را دارید. از یک کاشی مستطیلی استفاده کنید که ارتفاع آن حداقل نصف عرض آن باشد که در طول آن قرار گیرد. سپس می توانید به سادگی کاشی های خود را به صورت افقی با افست 50 درصد قرار دهید.

کاشی آجری

3. پیوند آجری عمودی
مشابه الگوی کاشی باند آجری ما، باند آجری عمودی کاشی‌های سبک مترو را به صورت عمودی و در مقابل افقی قرار می‌دهد. این سبک برای یک دیوار خاص در حمام یا آشپزخانه شما عالی است و به فضای دیوار ارتفاع می بخشد.

همچنین می‌توانید با ترکیب رنگ‌های پررنگ، با یک پالت رنگی خنثی، فضایی مدرن از فضای اتاق خود ایجاد کنید.

کاشی عمودی

4. خطی
یک الگوی خطی کاشی، سهولت و سادگی را هنگام چیدن کاشی‌های شما، بدون کاهش کیفیت طراحی، ارائه می‌دهد. این الگو به هیچ وجه ملایم نیست و با ترکیب چند رنگ کاشی می توانید جلوه شطرنجی خیره کننده ای ایجاد کنید.

برای رسیدن به این ظاهر، باید از یک کاشی مربع استفاده کنید و آنها را مستقیماً در یک راستا با یکدیگر قرار دهید. برای مثال زیر را ببینید.

کاشی خطی

5. شش ضلعی
الگوهای کاشی شش ضلعی افزودنی بازیگوش برای ایجاد زیبایی هندسی است. می توان از آنها برای تقویت فضا با عمق و علاقه بصری استفاده کرد.

شما به راحتی می توانید این الگو را با استفاده از ورق های کاشی موزاییکی ما به دست آورید، نه کاشی های جداگانه که می تواند یک فرآیند به موقع باشد. شکل آشنا، پس‌زمینه‌ای ساده و در عین حال شیک به بقیه دکوراسیون شما می‌دهد.

مثال زیر موزاییک شش گوش Kandy Ash را نشان می دهد که در آشپزخانه طراحی شده است. رنگ‌های مرواریدی مختلف درون کاشی‌ها پس‌زمینه‌ای پررنگ ایجاد می‌کند که توجه شما را بدون تسلط بر اتاق جلب می‌کند.

کاشی شش ضلعی

6. مدولار
الگوهای مدولار برای ایجاد طرح های منحصر به فرد و جالب روی دیوارها و کف شما عالی هستند. چه از یک سبک کاشی استفاده کنید یا از چندین سبک کاشی، اگر به دنبال چیزی متفاوت در هنگام چیدن کاشی های خود هستید، الگوی کاشی مدولار عالی است.

انواع مختلفی از الگوهای مدولار وجود دارد که می توانید ایجاد کنید. این همه به نوع کاشی هایی که خریداری کرده اید بستگی دارد. تصویر زیر دو نمونه محبوب را نشان می دهد.

 

7. سبد بافی
الگوی نهایی کاشی که در سال 2021 طوفانی است، بافت سبد است. اگر هنگام کاشی کاری دیوار یا کف خود به دنبال چیزی متفاوت هستید، این الگوی کاشی عالی است.

بافت سبد یک الگوی کاشی ساده است که واقعاً می تواند به طراحی اتاق کمک کند و در فضاهای کوچکتر مانند نیمی از دیوار آشپزخانه یا موارد مشابه بهترین کار را دارد. می‌توانید نمونه‌ای از این را در زیر مشاهده کنید، که شامل کاشی‌های آبی تیره مترو ما است.

کاشی سبدی

کاشی کاری عصر تیموریان

در این دوره کاشی کاری معرق و طرح های آن به نسبت دوره های قبلی به مراتب بیشتر شد. و از کاشی معرق برای تزئین تعداد زیادی از بناهای تاریخی   مهم سده نهم استفاده شده است . که می توان به مسجد گوهرشاد در هرات، مدرسه خرگرد و مدرسه الغ بیک در سمرقند اشاره کرد. البته در دوره های قبلی و در مقبره شاه زند از مدل های کاشی لاجوردی میناکاری شده روی لعاب موجود کاشی و کاشی های نقاشی شده زیر لعاب اشاره کرد.

طرح کاشی سنتی

کاشی کاری عصر صفویان

در دوران صفویه کاشی کاری رشد عظیمی پیدا کرد و رفته رفته ، کاشی کاری را تنها ابزار تزئین داخلی و خارجی بناها و گنبد، ایوان‌ها، شبستان‌ها ودیوارهای جانبی و محراب‌ها با استفاده از کاشی می دانستند . در این دوره هم از رنگ های موجود در دوره قبلی نیز استفاده شده و تنها تفاوت آن با دوره قبلی می توان اضافه شدن رنگ قهوه ای به کاشی اشاره کرد و برای به دست آوردن رنگ های دیگر نیز بیشتر از رنگ زرد استفاده می شد.کاشی‌کاری در دوره صفویان ، تا زمان پادشاهی شاه عباس نخست، از نوع کاشی معرق بود.

به این شکل بود که اول طرح های مورد نظر خود که همان طرح های نهایی بودند را بر روی کاغذ ترسیم می کردند، و در مرحله بعد آن را روی کاشی می چسباندند ، و بر اساس نوع طرحی که داشت آنها را تقسیم بندی می کردند، قطعات برش خورده را بنابر طرح اولیه در کنار یکدیگر می چیدند و به وسیله گچ از پشت به هم می چسباندن و بدین شکل طرح نهایی شکل می گرفت.در دوره پادشاهی شاه عباس بزرگ با تصمیم و قصد این پادشاه برای ساخت بزرگ‌ترین مسجد دوره صفوی،( مسجد جامع عباسی ) و علاقه ای که شاه برای پایان دادن و تزئین مسحد داشت ، هنرمندان را مجبور کرد تا کاشی هفت رنگ را بسازند. از ویژگی کاشی هفت رنگ،  این است که بدون  داشتن محدودیت، می توانید تمام رنگ ها را بر روی آن مشاهده کنید.

طرح کاشی کاری دوره صفویه

 

کاشی هفت رنگ به دلیل بزرگتر بودن اندازه آن بر سرعت نصب می افزود . اندازه معمولی کاشی هفت رنگ (۲۲*۲۲ سانتی‌متر) بود که برای سطح مسطح بسیار خوب و عالی بود. اما همچنان برای سطوح انحنا دار از کاشی معرق استفاده می شد و می‌شود. در دوراه قاجار نیز علاوه بر رنگ های قبلی رنگ‌های قرمز، صورتی و زرد تیره بر وسعت رنگ‌های پیشین افزوده شدند . هنرمندان نیز تصمیم گرفتند که کارهای تزیینی را ساده تر و آسان تر گردد و به این دلیل به مرور طرح‌های هندسی ، که از پایان دوره‌ی صفویه آغاز گشته بودند، در کاشی کاری‌ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند و علاوه بر ان خط و جملات مذهبی به دلیل نزدیک بودن  به طرح‌های هندسی در این دوره نمایان شدند.

کاشی کاری دوره قاجار

در دوره قاجار بناها بیشتر با کاشی و در وسعت های بالا مورد استفاده قرار می گرفتند که بیشتر متعلق به دوران فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه می باشد. نوع روش های اجرایی در کاشی کاری نیز شامل کاشی های هفت رنگ زیر لعابی بوده که گاهی با طرح های قالبی ترکیب می گردیده است. از شناخته شده ترین سفالگر دوره قاجار می توان به علی محمداصفهانی اشاره کرد که در ان زمان حدود بیست قطعه کاشی معروف به او منسوب است. بنابراین ایشون یکی از مشهورترین استادکاران در طرح کاشی سنتی بود.

هنر کاشیکاری از هنرهای زیبا و قدیمی ایرانیان به حساب می آید  که زیباترین و قدیمی ترین آنها می توان به کاشی های فیروزه ای اصفهان اشاره کرد . که  کتیبه های تاریخی مناره های دوران سلجوقی با آنها تزیین شده است. قرن هستم هجری دورانی بود که از این هنر زیبا برای تزیین بناها مورد استفاده فراوان قرار می گرفت و تا انقراض دوره صفویه کاربرد داشت.

کاشی کاری عصر تیموریان

در این دوره کاشی کاری معرق و طرح های آن به نسبت دوره های قبلی به مراتب بیشتر شد. و از کاشی معرق برای تزئین تعداد زیادی از بناهای تاریخی   مهم سده نهم استفاده شده است . که می توان به مسجد گوهرشاد در هرات، مدرسه خرگرد و مدرسه الغ بیک در سمرقند اشاره کرد. البته در دوره های قبلی و در مقبره شاه زند از مدل های کاشی لاجوردی میناکاری شده روی لعاب موجود کاشی و کاشی های نقاشی شده زیر لعاب اشاره کرد.

طرح کاشی سنتی

کاشی کاری عصر صفویان

در دوران صفویه کاشی کاری رشد عظیمی پیدا کرد و رفته رفته ، کاشی کاری را تنها ابزار تزئین داخلی و خارجی بناها و گنبد، ایوان‌ها، شبستان‌ها ودیوارهای جانبی و محراب‌ها با استفاده از کاشی می دانستند . در این دوره هم از رنگ های موجود در دوره قبلی نیز استفاده شده و تنها تفاوت آن با دوره قبلی می توان اضافه شدن رنگ قهوه ای به کاشی اشاره کرد و برای به دست آوردن رنگ های دیگر نیز بیشتر از رنگ زرد استفاده می شد.کاشی‌کاری در دوره صفویان ، تا زمان پادشاهی شاه عباس نخست، از نوع کاشی معرق بود.

به این شکل بود که اول طرح های مورد نظر خود که همان طرح های نهایی بودند را بر روی کاغذ ترسیم می کردند، و در مرحله بعد آن را روی کاشی می چسباندند ، و بر اساس نوع طرحی که داشت آنها را تقسیم بندی می کردند، قطعات برش خورده را بنابر طرح اولیه در کنار یکدیگر می چیدند و به وسیله گچ از پشت به هم می چسباندن و بدین شکل طرح نهایی شکل می گرفت.در دوره پادشاهی شاه عباس بزرگ با تصمیم و قصد این پادشاه برای ساخت بزرگ‌ترین مسجد دوره صفوی،( مسجد جامع عباسی ) و علاقه ای که شاه برای پایان دادن و تزئین مسحد داشت ، هنرمندان را مجبور کرد تا کاشی هفت رنگ را بسازند. از ویژگی کاشی هفت رنگ،  این است که بدون  داشتن محدودیت، می توانید تمام رنگ ها را بر روی آن مشاهده کنید.

طرح کاشی کاری دوره صفویه

 

کاشی هفت رنگ به دلیل بزرگتر بودن اندازه آن بر سرعت نصب می افزود . اندازه معمولی کاشی هفت رنگ (۲۲*۲۲ سانتی‌متر) بود که برای سطح مسطح بسیار خوب و عالی بود. اما همچنان برای سطوح انحنا دار از کاشی معرق استفاده می شد و می‌شود. در دوراه قاجار نیز علاوه بر رنگ های قبلی رنگ‌های قرمز، صورتی و زرد تیره بر وسعت رنگ‌های پیشین افزوده شدند . هنرمندان نیز تصمیم گرفتند که کارهای تزیینی را ساده تر و آسان تر گردد و به این دلیل به مرور طرح‌های هندسی ، که از پایان دوره‌ی صفویه آغاز گشته بودند، در کاشی کاری‌ها بیشتر مورد استفاده قرار گرفتند و علاوه بر ان خط و جملات مذهبی به دلیل نزدیک بودن  به طرح‌های هندسی در این دوره نمایان شدند.

کاشی کاری دوره قاجار

در دوره قاجار بناها بیشتر با کاشی و در وسعت های بالا مورد استفاده قرار می گرفتند که بیشتر متعلق به دوران فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه می باشد. نوع روش های اجرایی در کاشی کاری نیز شامل کاشی های هفت رنگ زیر لعابی بوده که گاهی با طرح های قالبی ترکیب می گردیده است. از شناخته شده ترین سفالگر دوره قاجار می توان به علی محمداصفهانی اشاره کرد که در ان زمان حدود بیست قطعه کاشی معروف به او منسوب است. بنابراین ایشون یکی از مشهورترین استادکاران در طرح کاشی سنتی بود.

هنر کاشیکاری از هنرهای زیبا و قدیمی ایرانیان به حساب می آید  که زیباترین و قدیمی ترین آنها می توان به کاشی های فیروزه ای اصفهان اشاره کرد . که  کتیبه های تاریخی مناره های دوران سلجوقی با آنها تزیین شده است. قرن هستم هجری دورانی بود که از این هنر زیبا برای تزیین بناها مورد استفاده فراوان قرار می گرفت و تا انقراض دوره صفویه کاربرد داشت.

طرح کاشی شکسته مستطیلی

طرح کاشی شکسته مستطیلی

طرح کاشی شکسته شمسه

  طرح کاشی شکسته شمسه

طرح کاشی شکسته عمودی

طرح کاشی شکسته عمودی

طرح کاشی شکسته تابلو گل

طرح کاشی شکسته تابلو گل

مدل کاشی شکسته سنتی عمودی

طرح کاشی شکسته سنتی عمودی

طرح کاشی شکسته لوتوس

طرح کاشی شکسته لوتوس

طرح کاشی شکسته مناسب برای ساخت ظروف پذیرایی

طرح کاشی شکسته سنتی گل

طرح کاشی شکسته دایره

کاشی شکسته طرح گل گرد

 

طرح کاشی شکسته ظروف پذیرایی

معرق کاشی طرح دایره

طرح کاشی شکسته سنتی ریز

از هنر معرق کاشی میتونید برای ساختن ظروف پذیرایی مثل انواع میوه خوری، شیرینی خوری و سینی و .. استفاده کنید و با هزینه ای کم ظروف زیبا و خاص به سلیقه ی خودتون بسازید.

مدل کاشی شکسته سنتی مربع

طرح کاشی شکسته سنتی مربع

طرح کاشی شکسته مناسب برای کار روی دیوار آشپزخانه و سرویس های بهداشتی

طرح کاشی شکسته بیضی

مدل کاشی شکسته

 

مدل کاشی شکسته مربع

مدل کاشی شکسته ستاره

 

طرح کاشی شکسته سنتی ستاره

الگو کاشی شکسته سنتی اسلیمی

 

الگو کاشی شکسته سنتی اسلیمی

طرح کاشی شکسته خورشیدی

 

 

طرح کاشی شکسته خورشیدی

 

 

طرح کاشی شکسته پیشرفته

طرح کاشی شکسته پیشرفته

طرح کاشی شکسته سطح پیشرفته

طرح کاشی شکسته سطح پیشرفته

طرح کاشی شکسته هندسی

طرح کاشی شکسته هندسی

 

طرح کاشی شکسته اسلیمی طرح گل

طرح کاشی شکسته اسلیمی طرح گل

طرح کاشی شکسته اسلامی

طرح کاشی شکسته سنتی اسلامی

 

طرح کاشی شکسته گل ساده

طرح کاشی شکسته گل ساده

طرح کاشی شکسته موزاییکی

 

 

طرح کاشی شکسته موزاییکی

مدل کاشی  شکسته طرحدار

مدل کاشی شکسته طرحدار

طرح کاشی شکسته قاب عکس

 

 

 

طرح کاشی شکسته سنتی قاب عکس

 

مدل کاشی شکسته گل چند پر

طرح کاشی شکسته سنتی گل چند پر

مدل کاشی شکسته گل نیلوفر

مدل کاشی شکسته گل نیلوفر

طرح های کاشی شکسته تنوع زیادی دارند، امیدوارم از این طرح ها لذت برده باشید و برای اجرا سریعتر دست به کار بشید.

 

 

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *