سرامیک نما چیست؟


سرامیک نما

سرامیک نما

نمای سرامیکی جز جدیدترین نماهای ساختمان است. از آنجا که نمای ساختمان به عنوان اولین المانی است که بیننده آن را مشاهده می کند انتخاب طرح و متریال مناسب در آن از اهمیت بالایی یرخوردار است. استفاده از سیمان سفید، سیمان سیاه و سنگ از دیریاز رواج داشته اما با ظهور سرامیک، تحولی عظیم در صنعت سازه و ساختمان ایجاد شد. در واقع تولید سرامیک نشان دهنده پیشرفت مهندسی متالورژی در عمران است. سرامیک از تنوع بسیار زیادی در طرح و رنگ برخوردار می باشد. علاوه بر وجود تنوع زیاد در نمای سرامیکی، مزایای قابل توجه این نما نظر اکثر کاربران را به خود جلب کرد.

نمای ساختمان

نمای بیرونی به منزله یک لایه محافظ برای ساختمان است که نه تنها آن را در برابر عوامل مختلف محافظت می نماید بلکه نقش بسیار مهمی در زیبایی آن دارد. نمای ساختمانی و طراحی نمای ساختمان مسکونی به منظر شهری شکل می دهد، از این رو طراحی نماهای مختلف باید با یکدیگر هماهنگی داشته باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، هماهنگی درب ورودی ساختمان با هارمونی نمای ساختمان می باشد.

نصب نمای سرامیکی

نمای سرامیکی که با روش ملات دار نصب می شود بایستی قابلیت جذب آب در پشت آن وجود داشته باشد و برای ساختمان هایی با ارتفاع زیاد نیز به نما اسکوب گردد. در این روش که وقت گیر است بایستی دقت کرد تا اتصال بین ملات و سرامیک محکم باشد در غیر این صورت با وارد شدن ضربه کوچکی به ساختمان و یا شوک حرارتی، سرامیک از نما جدا می شود.
در روش خشک برای نصب سرامیک نمای ساختمان, ملات وجود ندارد  و از پیچ و قلاب برای نصب سرامیک استفاده می شود.
ابتدا گیره های آهنی بر روی ساختمان نصب می شود و بعد سرامیک بر روی نما، به گیره ها متصل می شود. در این روش سرامیک ها با فاصله بسیار کمی از یکدیگر ( چند میلیمتر) نصب می شوند تا در صورت انقباض و انبساط از شکسته شدن آن ها جلوگیری شود. در پشت سرامیک ها نیز توری فلزی و یا پلاستیکی قرار داده می شود تا از در صورت جدا شدن آن ها از ساختمان، از سقوط و شکسته شدنشان جلوگیری شود.

مزایا نصب نمای سرامیکی

برای بهره بردن از مزایای نمای سرامیک چگونگی نصب و پیاده سازی آن در نما بسیار حایز اهمیت است. یکی از مهمترین مزایای سرامیک های نما تنوع طرح و رنگ آن می باشد که باعث ظهور جلوه های زیبا و جذاب در نمای ساختمان گردد. به همین علت استفاده از سرامیک نما روز به روز پرطرفدار تر می گردد. مزیت مهم دیگر سرامیک نما مقاومت بالای آن در برابر رطوبت، گرما و … می باشد که به نوعی ساختمان را در برابر هر گونه آسیب خارجی ایمن می نماید.
لازم به ذکر است که سرامیکی که در دکوراسیون داخلی منازل مثل سرامیک کف آشپزخانه، پذیرایی، سرویس بهداشتی، حمام و… استفاده می شود با سرامیکی که برای نمای ساختمان به کار می رود، تفاوت بسیاری دارد. سرامیک نما بیشتر از جنس پرسلان بوده که مقاومت و آب گریزی بسیار بالایی دارد.
برای نمای خارجی ساختمان ها مخصوصا در مناطق سردسیر بهتر است از سرامیک استفاده شود. زیرا سرامیک باعث می شود که آب کمتری جذب ساختمان شود. همچنین از سرامیک به عنوان یک ضد رطوبت و عایق در مناطقی مثل شمال و یا جنوب که رطوبت هوا در آنها بسیار بالا است مزیت مضاعفی نسبت به سایر مناطق دارد زیرا این سرامیک مانند یک سطح عایق مانع از ورود رطوبت به فضای داخلی ساختمان می گردد.

سازگاربودن نمای سرامیکی با شرایط مختلف آب و هوایی

یکی از مزایای نمای سرامیکی این است که در تمام شرایط آب و هوایی می توانید از آن استفاده کنید. استفاده از سرامیک در مناطق سردسیر بسیار پر کاربردتر است. سرامیک آب بسیار کمی را به خود جذب می کند و به عنوان عایق رطوبت، مانع از ورود آب به داخل ساختمان می شود. نوعی از سرامیک، به نام سرامیک خشک که به فول بادی معروف است، داری میزان جذب رطوبت کمتر از یک درصد است. بنابراین مقاومت آن در برابر یخبندان بسیار زیاد است.

سبک بودن نمای سرامیکی

از مزایای قابل توجه این نما سبک بودن آن می باشد. استفاده از سرامیک هیچگونه بار اضافی بر روی ساختمان ایجاد نخواهد کرد. این نوع نما ظاهری زیبا و مدرن به ساختمان می دهد. این ویژگی سرامیک باعث شده که در اغلب کشورها به جای سنگ در نمای ساختمان از سرامیک کنند چرا استفاده از سنگ به دلیل وزن زیاد برای ساختمان های بلند مشکلاتی ایجاد می کند.البته متریال سیمان نیز یکی از گزینه ها برای استفاده در نماست برای آشنایی بیشتر با طراحی نمای سیمانی می توانید از صفحه آن دیدن کنید.

مقاومت شیمیایی بالا

از مزیت‌های دیگر این نما می توان به مقاومت شیمیایی بالای آن اشاره کرد. این نما در برابر مواد خورنده اسیدی و بازی بسیار مقاوم است. همچنین از ثبات رنگ در مدت زمان طولانی برخوردار است. مقاومت بالای این نما در برابر خوردگی سبب می شود زیبایی ظاهری آن برای مدت زمان طولانی حفظ شود. به عبارت دیگر درخشندگی و یکنواختی این نما بسیار ماندگار است. استفاده از نمای سرامیکی جهت  افزایش ایمنی و عایق کردن ساختمان در برابر حرارت، کاهش وزن ساختمان و کاهش مصرف مصالح ساختمانی  پرکاربرد است. امروزه پوشش دیواره ها با موادی از قبیل گچ، سیمان سفید، سیمان سیاه، سرامیک، ام دی اف و سنگ برای زیباسازی نمای ساختمان و زیباسازی شهر بسیار استفاده می کنند. در حال حاضر استفاده از نمای سرامیک و سنگ های نما نسبت به سایر مواد بیشتر است. سرامیک ها اغلب به صورت رنگ های یک دست در بازار موجود هستند و ترکیب آنها در نما، زیبایی و جلوه خاصی به ساختمان می بخشد.

معایب نمای سرامیکی

 • نمای سرامیکی نسبت به سرما و گرما عایق نیست.
 • عایق نبودن نسبت به صدا
 • نمای سرامیکی بازتاب نور دارد. بازتاب نور جلوه خوبی به ساختمان نمی دهد.
 • استفاده از سرامیک در نما به دلیل مشخص بودن بندهای آن و مشکل پیوستگی باعث می شود تا زیبایی ساختمان کاهش پیدا کند. البته با استفاده از روش های نصب می توان تا حدودی مشکل پیوستگی آن را کاهش داد.
 • عدم مقاومت در تغییرات جوی
 • طرح سرامیک نما

  طرح سرامیک نما و به طور کلی سرامیک نما دارای تنوع طرحی و رنگی متفاوتی است که این باعث می شود توجه هر سلیقه ای را به خود جلب نماید.

  طرح سرامیک نما شامل طرح های مدرن و کلاسیک می باشد.

  لازم به ذکر است، بهره بردن از مزایای نمای سرامیک، به چگونگی نصب آن در نما هم بستگی دارد.

  به طور کلی به جهت قابل کنترل بودن این مدل متریال نما، طراحی و نصب نمایی سرامیکی بسیار پرطرفدار هستند.

  البته باید بدانید، سرامیکی که در دکوراسیون داخلی منازل مثل سرامیک کف آشپزخانه و پذیرایی و… با سرامیکی که برای نمای ساختمان به کار می رود، متفاوت است.

  جهت نمای خارجی ساختمان ها علی الخصوص در مناطق سردسیر بهتر است از سرامیک استفاده شود.

  چرا که سرامیک باعث می شود که آب کمتری جذب ساختمان گردد.

  همچنین این متریال به عنوان عایق رطوبتی در مناطقی مثل شمال یا جنوب رطوبت خیز بسیار مورد استفاده است.

 • رنگ ها با توجه به سطوح

  نمای سرامیکی می تواند هر شکل و فرمی به خود بگیرد. با توجه به جدیدترین سیستم های فنی، تقریباً هر فرم دلخواه را می توان تولید کرد – چه خمیده، موج دار یا بر اساس شکل سه بعدی. همچنین بیشترین انعطاف در طراحی رنگ وجود دارد. از رنگ‌های آجری طبیعی گرفته تا رنگ‌های لعاب به دلخواه گرفته تا لعاب‌های جلوه‌های ویژه یا طراحی دستی رنگ – در این زمینه هیچ محدودیتی برای تخیل وجود ندارد.

 • سیستم مدلینگ چیست؟

  علاوه بر جنبه های بصری، ساختار زیرین، نیز برای انتخاب متریال نما تعیین کننده است. برای این منظور، سیستم مدلینگ استاندارد های مختلفی را توسعه داده است که نصب کارآمد و اقتصادی کاشی ها را تضمین می کند.

 • نحوه شخصی سازی کردن سرامیک نما

  نماهای سرامیکی تقریباً برای تمام انواع و اندازه‌های ملک مناسب هستند، زیرا کاشی‌های آجری کاملاً متغیر هستند.

 • سایز های موجود از سرامیک نما

  سرامیک نما در واقع ماندگاری و ظاهر زیبا را با مشخصات فنی سطح بالا ترکیب می کند.

  این سرامیک ها رنگ ها و طرح رگه های مرغوب ترین مواد معدن را حفظ می کنند و ویژگی های فنی و عملکرد آنها در طول زمان بدون تغییر باقی می مانند، بنابراین از نیاز به تعمیر و نگهداری مکرر جلوگیری می کنند.

  فناوری پیشرفته به این معنی است که کاشی‌هایی با اندازه بزرگ می‌توان تولید کرد: 40×40 45،7×45،7 60×30 60×40 60×60 75×75 90×45 120×60 150×75 که حداکثر در دسترس بودن را برای طراحان و معماران فراهم میکند.

  روکش‌های سطح موجود صیقلی، پیش صیقل‌شده، روشن، تراشیده، مات، تخته سنگ و رگه دار هستند.
  عناصر مجموعه‌های مختلف را می‌توان با آزادی کامل خلاقانه با هم تطبیق داد و با هم ترکیب کرد و در صورت درخواست می‌توان قطعات را برش داد.

 • سرامیک نمای خارجی

 • سرامیک نمای خارجی چه نوع کیفیتی دارند؟ بهترین نوع سرامیک برای نمای خارجی چگونه است؟ سبک کار انواع سرامیک های برجسته و تخت چگونه است که زیباترین حالت باشند؟ آیا دوام سرامیک نسبت به سنگ بیشتر است و کیفیت ساخت بالاتری دارد؟

  بهترین طرح ها برای نمای خارجی

  مدل سنگ دارای مدل های سنگ مرمر، سنگ قهوه ای و سنگ براق رگه سفید می باشند. طرح های سنگ مرمر برای نمای خارجی بسیار مناسب هستند زیرا جلای مناسبی دارند. طرح های سرامیک نمای خارجی رنگ سفید با رگه های مشکی معروف به طرح کلکته میباشند. سرامیک نمای خارجی اگر در سبک های آجرنما تولیدشده باشد، بهتر است که برجستگی داشته باشد. این برجستگی بروی محصولات طرح آجرنما سبب می شود که ظاهر کار بسیار شیک باشد. برجستگی بروی محصولات طرح سنگ نیز از قدیم تا کنون مد بوده و طرفداران خاصی دارد.

  در حالت کلی سرامیک های طرح برجسته می توانند زیبایی زیادی به نمای کار تزریق نمایند. سرامیک های طرح فلت یا ساده اگر در سبک های براق خریداری شوند می توانند جلای بیشتری بدهند. این محصولات طرح فلت بهتر است که در سایز های بزرگتری نیز باشند تا نما بهتر شود. سرامیک های سایز ۶۰*۱۲۰ هم اکنون انواع این مدل هایی که در بالا ذکرشده را دارند.

  امیدوارم این مقاله سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *