سرامیک مات و معایب آن


سرامیک مات

سرامیک مات را اگر بهتر بشناسید، انتخاب را برای شما ساده‌تر خواهد کرد. زمانی که اطلاعات کافی در مورد محصولی داشته باشید با خیال راحت برای خرید اقدام می‌کنید.

سرامیک ها از نظر ظاهری به دو دسته مات و براق یا شفاف تقسیم می شوند که در ادامه این مطلب قصد داریم که معایب سرامیک مات را با هم بررسی کنیم .

 

معایب سرامیک مات

سرامیک‌ها دارای لعاب هستند و این لعاب تعیین کننده نوع آن است. وقتی از لعاب مات برای پوشش استفاده می‌شود باعث می‌شود آن سرامیک و کاشی مات جلوه کند.

این نوع سرامیک در کنار مزایایی که دارد، دارای معایبی نیز است. که البته برخی از این معایب شاید دلخواه بعضی از کاربران باشد و از دید آن‌ها مشکل محسوب نشود. آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

سرامیکهای مات

 1. قیمت سرامیک نسبت به بعضی از مصالح مورد استفاده در ساختمان ها بالاتر است.
 2. سرامیک ها بعد از نصب باعث سرد شدن دمای خانه شما می شوند و به عبارتی دیگر بدنه یا کف سرامیکی همیشه سرد و است.
 3. وزن سرامیک نسبت به سایر مصالح مانند پارکت ها و… بسیار سنگین است و استفاده از آنها باعث می شود که وزن ساختمان شما بالاتر برود.
 4. اگر  شما بخواهید یک سرامیک مشابه با نمونه استفاده شده خود پیدا کنید. احتمالا به مشکل بر می خورید. چرا که تولید برخی نمونه ها و مدل های سرامیک و کاشی بعد از مدتی متوقف می شود. به همین دلیل پیشنهاد کاشیران به شما این است که برای جبران خسارت احتمالی و مقابله با این مشکل بهترین راه برای شما این است که در ابتدای خرید، یک کارتن از سرامیک مورد نظر خود را اضافه بر مقدار مورد نیاز خریداری کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
 5. سرامیک نسبت به سایر مصالح که برای کف استفاده می شود زیر پا سخت تر و بدون انعطاف تر است و ممکن است که حس ناخوشایندی به شما دست دهد (به خصوص در زمستان که هوا نسبتا سرد تر از معمول است.) راه حل این مشکل هم بسیار ساده است، کافی است که از دمپایی و صندل های پارچه ای یا اسفنجی استفاده کنید.
 6. امکان لغزندگی در سرامیک ها زیاد است، البته در نظر داشته باشید تا میزان لغزندگی سرامیک مات کمتر از سرامیک شفاف است.
 7. حمل و نقل آن ها دارای حساسیت بالایی است و در برابر ضرب مقاومت پایینی دارند که همین موضوع باعث می شود که در صورت برخورد با جسم سخت یا افتادن روی زمین به راحتی بشکنند.
 8. سرامیک هایی که دارای برجستگی و اصطلاحا نقش و نگار هستند که همین باعث سخت شدن تمیزکاری آنها می شود.

از دیگر معایب سرامیک مات می توان به موارد زیر اشاره کرد.

عدم انعکاس نور

یکی از مهم‌ترین معایب این نوع سرامیک این است که نور را منعکس نمی‌کند. این مسئله باعث می‌شود محیط پرنوری را برای شما فراهم نکند. اگر نسبت به مسئله نور حساس هستید و به وجود آن در فضا علاقه دارید باید بگویم این نوع سرامیک برای شما مناسب نیست. حتی شاید نور آن محیط را کمتر جلوه دهد. اما می‌توان امید داشت که با نورپردازی مناسب این مشکل را حل کرد که نور پردازی صحیح در کنار نصب سرامیک نوع مات می‌تواند محیطی با نور مناسب برای شما ایجاد کند.

سخت تمیز شدن

از مزایای این نوع سرامیک این است که کمتر لکه به خود می‌گیرد. اما اگر آلودگی و لکه‌ای داشته باشد، تمیز کردن آن به سختی صورت می‌گیرد و این از معایب سرامیک مات است. به این دلیل که مانند سرامیک براق یکدست نیست عمل لکه گیری را سخت می‌کند.

کوچک جلوه دادن محیط

از معایب سرامیک مات که در دکوراسیون بسیار تاثیرگذار است، کوچک جلوه دادن فضا است. اگر محیط بزرگی در اختیار دارید این نوع سرامیک فضا را با همان اندازه واقعی نشان می‌دهد. اما اگر محیط کوچکی دارید استفاده از این نوع سرامیک باعث کوچک جلوه دادن آن می‌شود.

استفاده از این نوع سرامیک برای پوشش دیوار مخصوصا برای فضاهای کوچک به هیچ وجه پیشنهاد نمی‌شود. آنجا را بسیار کوچک نشان می‌دهد.

ایجاد فضای دلگیر

گاهی استفاده از این نوع سرامیک برای بسیاری از افراد شیک و زیبا به نظر می‌آید. مخصوصا برای افرادی که طرفدار دکوراسیون کلاسیک هستند. البته باید بگویم واقعا فضای شیکی ایجاد می‌کند. اما برای بسیاری از افراد هم فضای دلگیری به وجود می‌آورد. مخصوصا اگر از رنگ تیره‌ای استفاده شودکه رنگ‌های روشن می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

 

مزایا و معایب سرامیک مات

از آن‌جایی که نمی توان مزایا و معایب سرامیک مات را از هم جدا کرد اجازه دهید به برخی از این مزایا اشاره کنیم. هر چند مزایا و معایب سرامیک مات و براق به طور کامل در مطلب سرامیک براق بهتر است یا مات عنوان شده است. به گونه‌ای که انتخاب را برای شما بسیار ساده خواهد کرد.

 • لغزندگی کمی دارد. اگر به لیز خوردن فرش حساس هستید این گزینه بسیار مناسب است. همچنین افراد لیز نمی‌خورند. برای محیط‌های پر رفت و آمد مناسب است.
 • آلودگی و لکه‌ها را کمتر نشان می‌دهد. نیاز به تمیزکاری همیشگی ندارد. با وجود این دلیل بسیاری از افراد برای محیط‌های پر رفت و آمد از این نوع سرامیک استفاده می‌کنند.
 • مات بودن زیبایی و شیکی خاصی به محیط می‌دهد.
 • سرامیک مات بهتر است یا سرامیک براق

 • اگر نگران لغزندگی آن هستید که حتی باعث لیز خوردن فرش نیز می‌شود، همچنین زمان زیادی برای تمیز نگه داشتن کف ندارید، می‌توانید از سرامیک مات استفاده کنید.اما اگر دوست دارید یک فضای براق و زنده داشته باشید و بزرگ نشان دادن محیط برای شما مهم است، سرامیک براق گزینه بهتری است.

  پس ابتدا مشخص کنید:

  • برای تمیز کردن آن به اندازه کافی وقت دارید؟
  • لغزنده یا لیز بودن آن برای شما تا چه حد مهم است؟
  • حتما این نکته را در نظر بگیرید که برای کجا می‌خواهید استفاده کنید؟
  • یک فضای پور نور می‌خواهید یا کلاسیک؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *