تکسچر در لعاب


تکسچر در لعاب

تکسچر در لعاب چیست؟
بعضی از لعاب ها شفاف و بعضی دیگر مات هستند
لعابهای شفاف را می توان با اضافه کردن اکسید هایی نظیر اکسید روی، کلسیم، باریوم ،منیزیم و یا اکسید آلومینیوم به لعاب های مات تبدیل نمود .معمولاً برای مات کردن از دو اکسید یکی قلع و دیگری اکسید زیرکانیم، استفاده می کنیم. این دو ماده در آب حل نمی شود بلکه به صورت تعلیق باقی می مانند. مقدار اکسید قلع در لعاب تقریباً ۵% می باشد .اضافه کردن یک تا سه درصد آن لعاب را نیمه شفاف می کند. مقدار زیر کانیم تقریبا ۷ درصد است .
زیر کانیم در لعاب هایی که کروم دارند بسیار مناسب است زیرا اگر این لعاب ها با اکسید قلع مات شوند تغییر رنگ می‌دهند.

علل مات بودن را می‌توان به صورت زیر خلاصه نمود :
۱-کمی حرارت
۲-افزایش مقدار آلومینا
۳-افزایش مقدار کلسیم با منیزیم در فرمول
۴-افزایش مقدار سیلیس
۵-اضافه کردن اکسید باریوم به مقدار بیشتر از دو درصد مولکول در فرمول

اکسید های رنگ کننده
اکسید آهن در لعاب ایجاد رنگ خرمایی می‌کند و هر قدر مقدار آن بیشتر باشد تیره تر می شود.
اکسید آهن خودفلاکسی قوی به شمار می آید گاهی دو تا سه درصد از آن را برای سیال کردن لعاب به کار می‌برند .
اکسید آهن در لعاب سربی ،رنگ خرمایی و درلعاب قلیایی نیز همان رنگ را می دهد ولی کمی فرق دارد .اکسید آهن درلعابی که اکسید روی داشته باشد رنگ خفه ای به خود می‌گیرد.درلعابهای زرد، آبی ،سبز از اکسیدونادیوم و کبالت و مس به وجود می‌آید. اگر مقداری اکسید آهن اضافه شود رنگ همه آنها تغییر کرده و به خاکستری متمایل می‌شوند .

اکسید مس
اکسید مس از زمانهای بسیار قدیم در لعاب سازی مورد استفاده بشر بوده و مصری‌ها در حدود سه هزار سال پیش از میلاد با اضافه کردن به لعاب قلیایی فیروزه‌ای خوش رنگی به وجود می‌آوردند .اکسید مس در لعاب های سربی ایجاد رنگ سبز می کند مثلاً مقدار یک درصد سبز کمرنگ و ۲.۳ درصد سبز پررنگ ایجاد میکند. کربنات مس را نیز می توان برای ایجاد اکسید مس در لعاب مصرف نمود.اگر مقدار اکسید مس را اضافه کنیم رنگ لعاب سبزتر میشود .
این اکسید درلعاب های قلیایی ایجاد رنگ فیروزه ای می کند (رنگ فیروزه ای کاشیهای ایرانی)
اکسید مس برای لعاب ظرفهای غذاخوری مناسب نیست زیرا باعث حلالیت سرب در مواد غذایی می شود .

اکسید کبالت
اکسید کبالت یکی از مواد قوی رنگ کننده لعاب است. مقدار یک درصد آن در لعاب آبی بسیار پررنگ به وجود می آورد .رنگ اکسید کبالت می‌تواند به کمک اکسیدهای دیگری مانند اکسید آهن و روتایل و اکسید منگنز و اکسید نیکل بسیار متنوع شود.

اکسید کرم
اکسید کرم یکی از اکسید هایی است که رنگ‌های متنوعی می دهد از کم می توان قرمز زرد ،زرد کم رنگ، قهوه ای و سبز به وجود آورد و این رنگ ها بستگی به لعابی دارندکه اکسید کرم در آن ها مصرف می شود .در همه لعاب های فاقد اکسید روی و آنهایی که خیلی سرب ندارند ایجاد یک نوع سبز می نماید ولی سبزی آن به قشنگی سبز اکسید مس نیست .در حرارتهای ۹۵۰ درجه سربی که مقدار آلومینا آن کم از ممکن است ایجاد رنگ قرمز یا نارنجی کند .در لعاب های سربی که مقداری کمی سود دارند مقدار یک درصد آن زرد روشن ایجاد می کند ،در اینجا نیز باید حرارت ۹۵۰ باشد

کرم در لعاب هایی که اکسید روی دارند ایجاد رنگ قهوه‌ای می نماید. رنگ قهوه ای برای زیر رنگی، از مخلوط کردن کروم و در اکسید روی به وجود می‌آید. اگر اکسید کروم به لعابی که مقداری اکسید قلع دارد اضافه شود قهوه‌ای متمایل به قرمز ایجاد می‌کند و وقتی کرم به همراه کبالت درلعاب مصرف شود در حرارت هزار و ۲۵۰ درجه سبزآبی قشنگی به وجود می‌آورد .
به جای اکسید کروم میتوان بی کرومات پتاسیم به کاربرد ولی بی کرومات پتاسیم محلول بوده و سمی نیز می باشد

اکسید منگنز
اکسید منگنز نسبت به کبالت و مس، رنک کننده ضعیفی است ودرلعابهای سربی و قلیائی تقریبا ایجاد رنگ قهوه ای متمایل به بنفش می نماید.
اکسید منگنز به همراه اکسید آهن در لعاب ایجاد رنگ قشنگی می نمایدو همراه با اکسید کبالت، بنفش متمایل به قهوه ای ایجاد می کند.
اکسید نیکل
فرمول اکسید سبز نیکل و فرمول اکسید سیاه نیکل می باشد. اکسید نیکل ادر لعاب رنگهای متنوع ایجاد می کند. ولی اکثرارنگ قهوه ای به وجود می آورد. مقدار کمتر از یک درصد آن در همه ی لعابهاایجادرنگ خاکستری می کند، ولی وقتی مقدار آن به ۲ درصدمے قهوه ای متمایل می شود.
اکسید نیکل باعث می شود که رنگهای دیگر به رنگ خاکستری تبدیل شوند. اکسید نیکل خود ماده دیرگدازی است و بیشتر باعث مات شدن رنگ می شود.
اکسید ونادیوم
اکسید وناديوم در لعاب ایجاد رنگ زرد می نماید. مقدار آن باید ۸ تا ۱۰درصدباشد.
روتایل
روتایل یک سنگ معدنی است که مقدار زیادی اکسید تیتانیوم دارد. وجود روتایل در لعاب ایجاد رنگ قهوه ای می نماید و بیشتر جهت تکسچر دادن به لعاب مورداستفاده قرارمیگیردو۳تا۵درصدآن برای لعاب کافی خواهدبود.

علاوه بر ایجاد تکسچر در سطح لعاب باعث ماتی میشود.ولی عمل آن در لعابهای سربی زیاد مؤثر نیست. روتایل در لعابهائی که اکسید کبالت آهن،مس وکرم دارند رنگهای خاکستری و خال خال درست می کند.
ایل مینایت
ایل مینایت نیز یک سنگ معدنی است که هم آهن و هم تیتانیم دارد. نتیجه رنگی آن همانند اکسیدهای سیاه آهن است و باعث ایجاد تکسچر در سطح لعاب می شود. وقتی دانه های آن کمی ریز باشد می تواند در سطح لعاب ایجاد تکسچر بخصوصی بنماید، یعنی در روی لعاب لکه های ریزی به وجود می آورد که دور هر یک را هاله ای فرا گرفته است. مقدار ۱ تا ۳ درصد آن برای این عمل کافی خواهد بود.
وقتی با گل مخلوط شود و به صورت دوغاب در روی ظرف نیم خشک کشیده شود بعد از پختن به رنگ تیره خال خال در می آید.
کرمات آهن
كرمات آهن در لعاب ایجاد خاکستریهای مختلف می نماید. و یکی از موادی است که باعث تغییر سایر رنگها می شود.
اکسید اورانیوم
مقدار ۱۰ درصد اورانات سدیم رنگ زرد ایجاد می کند. اکسید اورانیوم در لعابهای زیاد سرب دار ایجاد رنگ قرمز می نماید.

کادمیم و سلنیم
کادمیم و سلنیم برای ایجاد رنگ قرمز در لعاب به کار صورت سولفید مصرف می شوند. ولی بهتر است آنها را به صورت ساخته شده در بازار خرید ولی کادمیم و سلنیم را نباید برای لعاب ظرف غذاخوری مصرف کرد.
آنتی مون
اکسید آنتی مون در لعابهای سربی ایجاد رنگ زرد می نماید.

امیدواریم مقاله تکسچر در لعاب سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *