آموزش ترمیم کاشی شکسته و تعمیر کاشی و سرامیک


تعمیر کاشی و سرامیک تعمیر کاشی شکسته

 تعمیر کاشی های شکسته

در اولین فرصت به ترمیم کاشی شکسته شده بپردازید

کاشی و سرامیک‌های امروزی، با وجودی که پوشش مستحکمی دارند، اما اگر به آن ضربه و فشار وارد شود یا دیوار پشت آن نشتی داشته باشد، ممکن است خیلی زود ترک بردارد و یا گوشه‌های آن بشکند و یا به قول معروف کاشی و سرامیک لب پر شود. حال همه ما می‌دانیم که کاشی شکسته شده یا ترک خورده و یا لب پر شده، تاثیر منفی بر روی ظاهر محیط دارد.

حال علاوه بر خدشه دار شدن زیبایی محیط، کاشی شکسته، بسیار خطرناک است و ممکن است آسیب‌های بسیاری وارد کند. پس پیشنهاد می‌کنیم که در صورت رویت کاشی شکسته و ترک خورده هرچه زودتر برای ترمیم و تعویض آن دست به کار شوید.

 

 علت ترک خوردن سرامیک دیوار و کف چیست؟

زمانی که ترک خوردگی کاشی و سرامیک کف و دیوار را رویت کردید؛ نباید این مسئله را سرسری بگیرید و علتش را پشت گوش بیاندازید. توصیه می‌کنیم که علت ترک خوردن سرامیک دیوار را جویا شوید. زیرا اگر به دنبال علت ترک خوردن سرامیک دیوار نباشید، ممکن است اگر از سرامیک دیگری برای این نقطه استفاده نمایید، باز هم سرامیک و کاشی جدید دچار شکستگی و ترک شود. پس باید به دنبال علت ترک خوردن سرامیک دیوار باشید.

حال باید بگوییم که این ترک‌ها و شکستگی‌ها می‌توانند به دلایل بسیار زیادی ایجاد شوند که ما در اینجا به برخی از آنها اشاره خواهیم نمود.

متریال نامناسب

یکی از دلایل ترک خوردن سرامیک دیوار و کف استفاده از متریال نامناسب است. برخی از کاشی ها و سرامیک ها از مواد نامرغوب و بی کیفیتی تهیه می‌شوند که پس از نصب بر روی دیوار ، خودنمایی کرده و با کوچکترین تغییر دمایی دچار ترک و شکستگی خواهند شد. باید بگوییم که ملات مناسب برای کاشی کاری، ملاتی است که بتواند کاشی و سرامیک ها را به بهترین نحو بر روی دیوار فیکس نماید. البته استفاده از چسب نیز برای نصب مناسب بی تاثیر نخواهد بود.

 

تغییر دما

یکی دیگر از دلایل ترک خوردن سرامیک، تغییر دما است. بسیاری از سرامیک های موجود در بازار، آب را به خود جذب می‌نمایند. اگر به طور مدام آب سرد به سرامیک ها نفوذ کند، کاشی و سرامیک ها خیلی زود، دچار سرمازدگی خواهند شد. این سرمازدگی باعث ترک خوردگی کاشی و شکستگی سرامیک ها می‌شود. به طور کلی باید بگوییم که دما در محیط تاثیرات مهمی بر روی شکستگی سرامیک ها خواهد داشت. پس اگر مجبورید که سرامیک ها را در مجاورت آب سرد قرار دهید، برای تعویض کاشی شکسته شده، اقدام به خرید سرامیک ضد آب کنید.

ظرافت و مقاومت کاشی

سرامیک هایی که برای کف تولید می‌شوند، دارای ظرافت و مقاومت متفاوتی نسب به سرامیک های دیوار هستند؛ حال متاسفانه بعضی از کاشی کاران از این موضوع اطلاع ندارند و برای سرامیک کاری کف، از کاشی دیوار استفاده می‌کنند. که در این صورت سبب آسیب به کاشی خواهند شد. سرامیک هایی که در دیواره استفاده می‌شوند دارای ظرافت بالاتری خواهند بود. این سرامیک ها با ضربه های کوچکی نیز شکسته و از بین خواهند رفت. همچنین کاشی دیواری را نمی‌توان برای کف در نظر گرفت زیرا هیچ مقاومتی در برابر وزن و سنگینی نخواهد داشت.

 

نحوه ترمیم کاشی‌ ترک خورده

روش هایی برای ترمیم سرامیک ترک خورده وجود دارد که بسته به نوع سرامیک و همجنین میزان ترک خوردگی متفاوت است. مثلا رنگ‌آمیزی دوباره و یا لعاب کاری جز روش‌های اولیه‌ای است برای تعمیر کاشی ترک خورده از آن استفاده می‌کند و اما اگر کاشی واقعا دچار آسیب جدی و غیر قابل تعمیر باشد، دست آخر کاشی‌ها را تعویض می‌کنند.

 

1. ترمیم کاشی ترک خورده با رنگ آمیزی

یکی از آسان‌ترین روش‌های تعمیر و ترمیم کاشی ترک خورده، رنگ آمیزی سطح ترک‌های روی کاشی است. البته اگر ترک خوردگی شدید باشد، این کار اصلا فایده ای ندارد و همچنان ظاهر آن ناپسند است. حال اگر ترک خوردگی سطحی بود، با رنگ آمیزی کاشی توسط رنگ‌های مخصوص سطح کاشی دوباره پر شده و زیبایی دوباره خود را به دست می‌آورد.

 

2. تعمیر سرامیک ترک خورده با لعاب کاری

روش دیگری که برای تعمیر کاشی ترک خورده به کار می‌گیرند؛ لعاب کاری کاشی است. این کار در صورتی که ترک خوردگی کاشی زیاد است و حسابی عمق برداشته است مناسب است. برای لعاب کاری سرامیک ترک برداشته ابتدا باید سطح کاشی‌ها را کاملا تمیز کنید؛ به طوریکه جای هیچ گونه لکه بر روی آن باقی نماند. بعد از آن با ماده لعاب رنگی یا دوغاب تمام سطح ترک‌ها و شکاف‌ها را پر کنید.

 

3. تعمیر کاشی ترک خورده با پرکن سیلیکونی

با استفاده از پُرکن سیلیکونی، ترک‌های کاشی کف را پُر کنید. اگر پس از خشک شدن پرکن، مشاهده کردید که ظاهر کار نازیبا شده است، میتوانید آن را رنگ کنید تا با طرح کاشی ترکیب شود.

 

4. ترمیم سرامیک لب پر شده

افتادن ناگهانی ظرف و ظروف یا هرگونه وسیله آهنی و سنگین دیگر بر روی کاشی ها، باعث لب شدن کاش یو سرامیک‌ها می‌شود.

نحوه تعویض و ترمیم کاشی شکسته شده

اگر قصد دارید که کاشی شکسته شده و ترک خورده را دارید؛ پس مراحل زیر را انجام دهید تا زیبایی دوباره به محیط برگردد. دقت داشته باشید که اگر تجربه‌ای در زمینه ترمیم و تعویض کاشی شکسته شده ندارید؛ پس این کار را با خیال راحت به یک کاشی کار حرفه ای بسپارید.

 

1. کندن ملات کنار کاشی و برداشتن کاشی

برای تعویض کاشی شکسته شده، ابتدا باید ملات کنار کاشی مورد نظر را از بین ببرید. به هیچ وجه قبل از برداشتن و یا حذف کردن ملات کنار کاشی اقدام به برداشتن کاشی شکسته نکنید. برای حذف ملات دور کاشی شکسته شده باید از یک شی تیز مانند چاقو یا اره استفاده کنید . در این مرحله دقت داشته باشید که به کاشی و یا سرامیک های سالم کنار کاشی شکسته آسیبی وارد نکنید.

حال نوبت به برداشتن کاشی شکسته شده رسیده است. پس یک حوله و یا یک پارچه کلفت بر روی کاشی مورد نظر قرار دهید و سپس با استفاده از چکش به مرکز کاشی شکسته ضربه بزنید.

توجه توجه: مراقب باشید و با دقت و حوصله زیاد ضربه ها را وارد کنید. به هیچ عنوان به کناره های کاشی شکسته ضربه نزید این کار ممکن است باعث شکستن کاشی های کناری شود.

کاملا تکه های کاشی را بردارید و کف آن را تمیز کنید. اگر تکه هایی از کاشی هنوز به زمین چسبیده و باقی مانده است اصلا نگران نباشید و با چکش به آنها ضربه وارد نکنید.

 

2. برداشتن ملات زیر کاشی ترک خورده

نوبتی هم باشد نوبت برداشتن ملات زیر کاشی شکسته است.برای اینکار از یک چکش و همینطور یک پیچ گوشتی و یا یک میله نوک تیز به صورت اُریب ملات زیر کاشی را بتراشید. به طور کاملا ملات زیر کاشی شکسته شده را بردارید و تمیز کنید.

3. قرار دادن ملات در مکان کاشی شکسته

ابتدا باید ملات مورد نیاز برای قرار دادن کاشی جدید به جای کاشی شکسته را آماده کنید و یا اینکه می‌توانید آماده این ملاط ها را بخرید. مقداری ملات را به اندازه ای که خود می‌دانید بر روی مکان کاشی شکسته قرار دهید و سپس با استفاده از کمچه و یا ماله بنایی آن را کاملا صاف کنید. با استفاده از کمچه اره ای و یا شیار دار باید شیار هایی را بر روی ملاط صاف شده ایجاد کنید. شیارهای موازی که خطوطی از ملاط را برمی‌دارند ایجاد کنید.

 

4. قرار دادن کاشی جدید به جای کاشی شکسته

مرحله آخر باید کاشی جدید را جای کاشی قبلی جایگزین کنید. بعد از قرار دادن و تنظیم کردن مکان کاشی جدید چند ثانیه با دست به کاشی فشار آورید تا با استفاده از ملات زیرین به زمین بچسبد. بسته به ملاتی که در اینجا استفاده کرده‌اید، باید منتظر بمانید تا ملات کمی خشک شود، این انتظار ممکن است از 3 تا ۲۴ ساعت متغیر باشد.

با استفاده از ملات رقیق که برای اطراف کاشی به کار می‌رود، دور تا دور کاشی جدید را با استفاده از کمچه بنایی پر کنید. منتظر بمانید تا ملاط دور کاشی کاملا خشک شود.

بعد از خشک شدن کامل با استفاده از پارچه خیس و نم دار کاشی جدید را کاملا تمیز کنید. بعد از تعویض کاشی شکسته تا ۲۴ ساعت فشار روی کاشی نیاورید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *