برای کاشی کاری چه شکلی مناسب است؟


هندسه کاشی

انواع کاشی با اشکال هندسی متفاوت

ارتباط هندسه و کاشی کاری

کاشی کاری های آثار تاریخی می توانند به دلایل زیر با هندسه و ریاضیات پیوند داشته باشند:

• کاشی کاری سنتی اسلامی می تواند مفاهیم کاملا جدید ریاضی را شرح دهد.

• هنرمندان مدرن می توانند با الهام از سبک های هنرمندان اسلامی طرح های جدیدی بیافرینند، هم چنان که

هنرمند هلندی طرح های بی نظیری را با الهام از کاشی کاری های اسلامی که

در اسپانیا دیده بود خلق کرد

قضیه را باید از چند ضلعی های منتظم شروع کرد. چون “کاشی کاری منتظم” به سطحی گفته می شود که تماماً از چند ضلعی های هم نهشت منتظم پوشیده شده باشد. حتماً به یاد دارید که منتظم بودن یعنی طول همه ی ضلع ها یکسان باشد و دو چند ضلعی هم نهشت دارای شکل و اندازه یکسان هستند.

رابطه ی هندسه و کاشی ناشی از این موضوع است که در فضای اقلیدسی،( یعنی همین فضای سه بعدی معمولی) همه ی شکل های منتظم نمی توانند سطوح را پوشش دهند. این خاصیت تنها در مثلث، مربع و شش ضلعی وجود دارد. ما نمی توانیم تمام صفحه را نشان بدهیم،چون همان طور که می دانید صفحه تا بی نهایت امتداد دارد.

هندسه کاشی‌کاری

هندسه کاشی‌کاری

ساناز فرهنگی

اگر بخواهید معنی کاشیکاری را بدانید و یک لغتنامه باز کنید، خواهید دید که نوشته است: “کاشیکاری یعنی کنار هم چیدن منظم قطعات کوچک به نحوی که شکل موزائیکی درست بشود. معادل این لغت در زبان انگلیسی Tessellate است که از واژه یونانی “Tessers” مشتق شده است. این کلمه عجیب و غریب هم یعنی “چهار”. چون اولین کاشی ها، چهارگوش یا مربع بودند.

حتما همه شما کاشیکاریهای بسیار زیبای مساجد را دیده اید. آدم می تواند ساعتها در مسجد امام یا شیخ لطف الله اصفهان به کارش های کوچک نگاه کند و خسته نشود. اما آیا می دانید کاشیکاری چه ارتباط نزدیکی با هندسه دارد؟

قصه را باید از چند ضلعی های منتظم شروع کرد چون “کاشیکاری منتظم” به سطحی گفته می شود که تماماً از چند ضلعی های هم نهشت منتظم پوشیده شده باشد. حتماً به یاد دارید که منتظم بودن یعنی طول تمام ضلعها یکسان باشد و دو چند ضلعی هم نهشت آنهایی هستند که شکل و اندازه یکسانی دارند.

 

کاشی های دایره ای شکل

در صورتی که بخواهید دیوار ها یا کف حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه خود را با کاشی های متفاوت بپوشانید، کاشی های دایره ای می توانند انتخابی بسیار عالی باشند. به طور کلی جالب است این موضوع را بدانید که خطوط منحنی و دایره ای شکل تاثیر آرامش بخش بر روی ذهن ها دارند، شما می توانید با انتخاب کاشی های دایره ای شکل که به رنگ های آبی یا سفید هستند یک تم دلنشین و زیبا به قسمت های مختلف ساختمان خود بدهید. اما پیشنهاد ما این است که استفاده خود را به این نوع کاشی محدود نکنید و به عنوان مثال فقط قسمتی از دیوار را تا ارتفاع مشخصی با این کاشی ها بپوشانید تا زیبایی آن ها تا سال های سال به چشم بیاید و هیچ وقت از آن دلزده نشوید.

کاشی دایره ای

کاشی های مثلثی شکل

نصب کاشی های مثلثی کار هر کسی نیست و فردی که به عنوان نصاب قصد دارد که این کاشی ها را برای شما نصب کند باید علاوه بر مهارت و تجربه، خلاقیت و سلیقه هم داشته باشد تا بتواند طرح های جالبی برای شما ایجاد کند. استفاده از کاشی های مثلثی شکل برای یک قصمت بزرگ مناسب نیستند و بهتر است که شما برای یک قسمت خاص از این کاشی ها استفاده کنید. به عنوان مثال این کاشی ها می توانند به عنوان قاب تلوزیون شما نصب شوند و به این صورت جلوه جالبی به  یک قسمت خاص از خانه شما ببخشند.

کاشی مثلثی شکل

کاشی های پازلی

این کاشی ها به دو شکل ساده و طرحدار هستند و همانطور که در تصویر زیر می بینید جذابیت خاص خود را دارند، البته قبل از خرید این کاشی ها باید این موضوع را به یاد داشته باشید که نصب آن ها و بندکشی می تواند کمی چالش برانگیز باشد. نکته بعدی که در مورد این کاشی ها بهتر است بدانید این است که در بیشتر این موارد این کاشی روی یک صفحه قرار گرفته اند و به عبارتی شما می توانید این پازل ها را به صورت پیش ساخته تهیه کنید تا برای استفاده دقیق تر و منظم تر باشند. شما می توانید در تصاویر زیر دو نمونه از این کاشی ها جذاب را مشاهده کنید.

کاشی خاص و متفاوت

این نمونه نسبت به نوع قبلی ساختار ساده تری دارد

کاشی نیم دایره ای

کاشی های پنج ضلعی

بعد از نصب این کاشی ها شما شاهد نظم خاصی هستید آن ها در کنار هم دارند. این کاشی ها که پس از اتمام نصب مانند لانه زنبور می شوند در دو نوع طرح دار و ساده مورد استفاده قرار می گیرند و شما می توانید از آن ها استفاده کنید. البته به یاد داشته باشید که اگر از این کاشی ها برای پوشاندن همه دیوار ها استفاده کنید، فضای مورد نظر شما بسیار شلوغ و بهم ریخته به نظر می آید و به  مرور زمان از آن خسته می شوید.

 

در کاشی کاری از یک یا چند نوع کاشی می توان استفاده کرد از چند ضلعیها مثل 3 ضلعی یا 4 یا 5 ضلعی یا…  معمولا  به گونه ای باید کاربری کرد که با توجه به زاویه برخورد چند ضلعیها در راس مجموعا زاویه 360 درجه باشد وفضای خالی درست نشود. با کاشی هایی به شکل مثلث متساوی الاضلاع، مربع، 6ضلعی،منتظم و4 ضلعی های محدب یک سطح پوشانده می شود.

  

گاه با طرح مثلث میتوان چندضلعی های مختلف طراحی کرد شکلهای بالا را ببینید.با کاربرد 6بار مثلث یک طرح 6ضلعی ایجاد کرده است.با توجه به زاویه برخورد چند ضلعیها در راس مجموعا زاویه 360 درجه باشد وفضای خالی درست نشود

کاشی کاری یعنی کنار هم چیدن منظم قطعات کوچک به نحوی که شکل موزائیکی تشکیل شود. معادل این لغت در زبان انگلیسی Tessellate است که از واژه یونانی Tessers گرفته شده است. این کلمه هم به معنی چهار است، چون اولین کاشی ها، چهارگوش یا مربع بودند.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه 8
کاشی کاری منتظم به سطحی گفته می شود که تماماً از چند ضلعی های هم نهشت منتظم پوشیده شده باشد. منتظم بودن یعنی طول همه ی ضلع ها یکسان باشد و دو چند ضلعی هم نهشت دارای شکل و اندازه یکسان هستند. رابطه ی هندسه و کاشی ناشی از این موضوع است که در فضای سه بعدی همه ی شکل های منتظم نمی توانند سطوح را پوشش دهند. این خاصیت تنها در مثلث، مربع و شش ضلعی وجود دارد.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه 6
طراحان خلاق در نهایت به استفاده از کاشی های هندسی و طرح های مدرن روی آورده اند. این کاشی ها علاوه بر استفاده در آشپزخانه، حمام و سرویس بهداشتی قابلیت استفاده در تمامی اتاق های منزل را دارند.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه 5
کاشی های هندسی در الگوها و رنگ های بسیار متنوعی تولید می شوند که هر کدام می توانند آرایشی متفاوت به خود بگیرند.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه 7
اگر در حمام از وان توکار استفاده شود بهترین انتخاب استفاده از کاشی هایی با اندازه کوچک خواهد بود. در حالی که برای حمام های ساده و بدون برآمدگی، استفاده از کاشی های بزرگ توصیه می شود. البته کاشی های بزرگ سطح لیزتری نسبت به کاشی های کوچک ایجاد می کنند بنابراین باید حتما از مدل های ضد سر خوردگی با چسبندگی بیشتر استفاده شود.

کاشی چندضلعی
کاشی سرامیک کین (Kin) که توسط جمعی از طراحان اسپانیایی طراحی شده است، از هزاران مولکول ریز ساخته شده و در چیدمان آن هیچ نقصی پیدا نمی‌شود.
هنگامی که کاشی کین روی دیوار نصب می‌شود، تلألو نور را در خود نشان می‌دهد گویی اکلیل روی آن پاشیده‌ شده است. این حالت با در نظر گرفتن ابعاد متغیر و شکل هندسی خاص این کاشی شدت می‌یابد.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه 9

طراحی داخلی این روزها شاهد حضور متنوعی از رنگ ها، خطوط و اشکال است. یکی از این اشکال که امروزه بیش از پیش در این حوزه مورد توجه قرار گرفته، شش ضلعی است.

کاشی های شش ضلعی
تركیب کفپوش چوبی و کاشی های شش ضلعی می تواند ترکیب خوبی شود. ترکیب چوب و کاشی جلوه و زیبایی خاصی به فضا می بخشد. با استفاده از این ترکیب می توان بدون اضافه کردن دیوار یا سقف، جداسازی فضا را به خوبی انجام داد. می توان گفت که این ترکیب نوعی سبک معاصر است.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه1
کاشی های شش ضلعی در آشپزخانه همیشه نباید ساده و بی رنگ باشند.

کاشی چندضلعی در طراحی خانه2
کاشی های چهل تکه ممکن است کمیاب باشند و هزینه های آن بیشتر از نوع معمولی باشد اما می توانند جلوه ی تازه ای به آشپزخانه ببخشند و زیبایی آن را چندین برابر کنند.

امیدوارم این مقاله سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *