انواع خاک سرامیکی


انواع خاک سرامیکی

انواع خاک سرامیکی کدامند؟

کائولن
شرایط مختلف زمین شناسی باعث ایجاد گل هایی با خواص فیزیکی و شیمیایی مختلفی شده است. سفال سازان فقط آنهایی را مورد استفاده قرار می دهد که برای کار آنها مناسب باشد.
یکی از انواع مهم گل سرامیک که مورد استفاده زیادی دارد کائولن است . این گل تا اوایل قرن ۱۸ در اروپا مورد توجه نبود و بعداً در سرامیک سازی مورد توجه قرار گرفت.

ولی در چین ظروف چینی سفید در اوایل ۲۰۰ پیش از میلاد و یا جلوتر از آن ساخته می‌شد .ایجاد کوره هایی که درجه حرارت آنها ۱۲۰۰ درجه باشد به همراه ساختن ظروف چینی ظریف و شفاف در چین در حدود ۶۰۰ سال بعد از میلاد اتفاق افتاد. از این نظر چینی ها هزار سال جلوتر از اروپایی ها بوده اند. کائولن در چین بیشتر از هر جای دیگری یافت می شود. چسبندگی کائولن نیز نسبتا زیاد است و برای کار بسیار مناسب می باشد. سرامیک سازان چینی در ابتدا ظروف سفید ولی کم دوام ی از کائولن می ساختند ولی بعد از چندین صد سال تجربه توانستند کوره هایی با درجه حرارت بالا به وجود بیاورند و یا چیزهایی به کائولن اضافه کنند تا بتوانند چینی واقعی را که سخت و نسبتاً شفاف است بسازند.

کائولن از گلهای نوع اول است و خود از تجزیه فلدسپات در مجاورت رطوبت هوا و آب به وجود می آید، ذرات آن نسبتاً درس و در مقایسه با گل های نوع دوم چسبندگی آنها بسیار کم است .کائولن گلی نسبتاً خالص است و موادی نظیر آهن در آن یافت نمی شود
کائولن در ۱۸۰۰ درجه ذوب می شود و چسبندگی آن نیز کم است. برای اصلاح آن مواد دیگری به آن اضافه می کنند.

بال کلی
بال کلی دارای دانه های بسیار ریز و آهن زیاد بوده و خاصیت چسبندگی آن نیز خیلی بیشتر است. نقطه ذوب بال کلی پایین تر از نقطه ذوب کائولن است. بال کلی و کائولن هر دو مکمل هم هستند و به همین جهت آنها را با هم مخلوط می‌کنند. بال کلی از گل های نوع دوم است و در ۱۳۰۰ درجه متراکم و محکم می شود. درصد انقباض بال کلی ۲۰ درصد است و آن را برای اصلاح گلهایی که چسبندگی کمتری دارند مصرف می کنند ولی مقدار آن نباید بیشتر از ۱۵ درصد باشد.

رنگ بال کلی خاکستری است زیرا کربن آن زیاد است ولی این کربن در موقع پختن می‌سوزد و تاثیری روی رنگ پخته آن ندارد .بعضی از انواع بال کلی فاقد کربن است و همین جهت رنگ آن ها سفید می باشد.

گل نسوز
این گل در مقابل حرارت دوام زیادی دارد بعضی از انواع آن چسبناک و بعضی دیگر فاقد چسبندگی است. رنگ این گل پس از پختن قهوه‌ای تیره می‌شود از این گل برای ساختن آجر نسوز و کوره های ذوب فولاد استفاده می‌کنند ،این گل اگر با گل های دیگر مخلوط شود تکسچر خاصی به آنها می‌دهد.

گل استون ور
استون وربین ۱۲۰۰تا ۱۳۰۰ درجه پخته شده و از گل های نوع دوم محسوب می شود ‏و رنگ پخته از خاکستری روشن تا قهوه‌ای تیره تغییر می کند.

گل معمولی سرامیک( ارتن ور)
این نوع گل دارای مقدار زیادی آهن بوده و در حرارت ۹۵۰ تا ۱۱۰۰ درجه پخته می‌شود .ظرف های معمولی سرامیک و کاشی ها را با این گل می سازند.

امیدواریم مقاله انواع خاک سایت کاشی برای شما مخاطبین مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *