آیا کاشی رو میشه رنگ کرد?


آیا کاشی را می توان رنگ کرد

کاشی و سرامیک جلوه و زیبایی خاصی دارد اما از سوی دیگر به مرور زمان آلودگی و رنگ پریدگی را نمایان می‌کند. ممکن است تصمیم بگیرید کاشی‌ها را تعویض کنید اما این کار اغلب پرهزینه است و اجرای آن توسط خودتان دردسرها و پیچیدگی‌های خاصی را بهمراه خواهد داشت. اما راهکار سریع‌تر، کم دردسرتر و مقرون به صرفه‌تری که می‌توانید انتخاب کنید رنگ کردن کاشی و سرامیک است. شاید به این فکر کنید چطور ممکن است کاشی و سرامیک را طوری رنگ زد که مشخص نشود، در این مطلب به شما خواهیم گفت چه رنگی استفاده کنید و چه مراحلی را برای رنگ زدن کاشی و سرامیک طی کنید.

مزایا و معایب رنگ کردن کاشی و سرامیک

مزایا

 • بالا بردن عمر مفید کاشی و سرامیک
 • عدم نیاز به تعویض کاشی‌های فعلی
 • امکان ترمیم مشکلات جزئی موجود به روی سطح کاشی
 • مقرون‌ به صرفه‌تر بودن نسبت به تعویض کاشی یا سرامیک

معایب

 • به مرور زمان ممکن است رنگ از روی سطح بلند شود.
 • علاوه بر کاشی، دوغاب را نیز می‌پوشاند.
 • نیاز به آماده سازی و مقدمات گسترده و پیچیده‌ای دارد.

از چه رنگی برای رنگ کردن کاشی و سرامیک استفاده کنیم؟

در نظر داشته باشید رنگی که برای پوشش دادن کاشی و سرامیک در نظر می‌گیرید باید چسبندگی بالایی داشته باشد. به همین دلیل است که برای این کار رنگ‌های پایه آب یا آکریلیک پیشنهاد نمی‌شود چرا که خیلی زودتر از رنگ‌های دیگر از سطح سرامیک بلند خواهد شد. معمولا رنگ اپوکسی به دلیل چسبندگی بالایی که دارد برای این کار مناسب‌تر است. رنگ اپوکسی نیز انواع مختلف دارد که با توجه به نیازتان می‌توانید یکی از این دو نوع را انتخاب کنید:

 • رنگ اپوکسی یک جزیی: کار با این نوع رنگ اپوکسی ساده است چرا که نیاز نیست چند لایه روی هم رنگ بزنید. رنگ اپوکسی به خوبی روی سطح می‌چسبد و ماندگاری طولانی‌تری دارد. همچنین یک جزیی بودن این رنگ موجب شده نیاز به ترکیب شدن با ماده دیگری برای خشک شدن نداشته باشد و در اثر قرار گرفتن در معرض هوا خشک شود. رنگ اپوکسی یک جزیی به شکل اسپری رنگ نیز موجود است.
 • رنگ اپوکسی دو جزیی: این نوع رنگ از دو جزء تشکیل شده که یکی رنگ و دیگری هاردنر یا سخت کننده رنگ است که به خشک شدن آن کمک می‌کند. معمولا تهیه رنگ اپوکسی دو جزیی از یک جزیی ساده‌تر است چرا که اغلب این رنگ با این فرم در بازار موجود است و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل اجرای رنگ روی سرامیک و کاشی

1) سطح سرامیکی را کاملا تمیز کنید

سطح کاشی و سرامیک با توجه به محیطی که قرار گرفته ممکن است دارای گرد و غبار، لکه و آلودگی‌های متعددی باشد. بنباراین یک سطل آب گرم و مقداری صابون یا ماده شیمیایی تری‌سدیم فسفات را ترکیب کنید و با این محلول شروع به تمیز کردن سطح کاشی کنید. سطح را از بالا به پایین تمیز کنید. ممکن است نیاز باشد چند بار محلول را تعویض کنید. در نهایت سطح را با آب ولرم بشویید و بگذارید به خوبی خشک شود.

2) کاشی‌های شکسته را ترمیم کنید

اگر سرامیک‌ها و کاشی‌ها ترک خورده‌اند، لب پر شده یا شکسته‌‎اند آن را با چسب مخصوص ترمیم کنید. اگر در قسمت‌هایی از سطح سوراخ یا هر نوع ایرادی وجود دارد آن را پر کنید و سطحی بدون عیب و ایراد و بدون هرگونه آلودگی برای رنگ زدن آماده کنید.

3) روی سطح کاشی را سنباده بکشید

سطح کاشی معمولا صیقلی است که موجب می‌شود رنگ به خوبی روی آن نچسبد. بنابراین باید این سطح صیقلی را یکدست کنید. برای این کار بهتر است از یک سنباده برقی استفاده کنید. حتما عینک بزنید و ماسک بپوشید تا گرد‌هایی که در اثر سنباده کشی در هوا پخش می‌شود وارد چشم یا دهان شما نشود. پس از این مرحله، یک بار دیگر سطح را با آب تمیز کنید و بگذارید خشک شود. پس از خشک شدن هم یکبار دیگر با دستمال نمناک به روی سطح بکشید تا کاملا از تمیز بودن و یکدست بودن سطح مطمئن شوید. دقت داشته باشید هنگام سنباده کشی به سطح فشار وارد نکنید چرا که ممکن است منجر به شکسته شدن کاشی‌ها شود.

4) سطح را لایه آستر بزنید

پرایمر یا لایه آستر کمک خواهد کرد رنگ با کیفیت بیشتری به سطح بچسبد و سریع‌تر روی سطحی همانند سرامیک خشک شود. از یک غلطک رنگ استفاده کنید تا آسترزدن سطح با سرعت بیشتری انجام شود. یک یا نهایت دو لایه آستر زدن کفایت می‌کند نیازی نیست چند لایه آستر بزنید. همچنین دقت داشته باشید غلطک رنگ را از ماده پرایمر پُر نکنید که هنگام کشیدن آن روی سطح مواد از داخل آن ریزش کند. اگر تصمیم دارید دو لایه آستر بزنید حتما صبر کنید لایه اول خشک شود سپس لایه دوم رو بزنید. همچنین هر دو لایه باید بسیار سبک و نازک کشیده شوند.

5) رنگ کردن کاشی و سرامیک را آغاز کنید

رنگ مورد نظرتان را در سینی رنگ یا سطل رنگ بریزید و با یک غلطک تمیز شروع به رنگ کردن کاشی و سرامیک کنید. از همان مراحلی که برای رنگ آمیزی دیوار با غلطک رنگ طی کردید استفاده کنید. یک لایه رنگ اولیه را بسیار سبک بزنید و صبر کنید تا کاملا خشک شود سپس اقدام به اجرای لایه دوم کنید. اگر متوجه شدید دو لایه رنگ به خوبی سطح کاشی را نپوشاند، لایه سوم را نیز با همان ظرافت اجرا کنید. اما هر لایه را سبک اجرا کنید تا به خوبی به سطح بچسبد.

رنگ کاشی آشپزخانه

تغییرات دکوراسیون و تیپ آشپزخانه متناسب با جدیدترین اکسسوری آشپزخانه مستلزم یک هماهنگی مناسب با رنگ کف و دیوارهای آن است، با این کار تغییرات آشپزخانه بیشتر به چشم می‌آید. یکی از روشهایی که کار شما را برای انجام این هماهنگی آسان نموده؛ استفاده از تکنیک رنگ کردن کاشی و سرامیک در تغییر رنگ کاشی آشپزخانه است؛ که به راحتی و با هزینه کمتر فضای آشپزخانه شما را به یک محیط مرتب و کاملا ست شده تبدیل می‌کند.

درست است که برای رنگ کاشی آشپزخانه، باید به تناسب آن با دیگر بخش ها توجه کرد، اما برای دانستن اینکه، مناسب ترین رنگ برای رنگ کاشی آشپزخانه کدام است، باید گفت که استفاده از رنگ سفید، خاکستری و رنگ‌های گرم بسیار مناسب است.

بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی

 معمولا فضای سرویس بهداشتی و دستشویی رطوبت دارد. بنابراین بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی استفاده از  از رنگ روغنی مخصوص کاشی، سرامیک و موزاییک و رنگ‌های اپوکسی می باشد. البته باید به رنگ های مناسب برای دستشویی، جهت رنگ کردن کاشی‌های آن توجه کرد.

معمولا برای رنگ کردن کاشی سرویس بهداشتی، از رنگ‌های روشن مانند سفید، آبی روشن و صورتی و سبز روشن استفاده می‌شود. بعنوان مثال برای هماهنگی سقف کاذب سرویس بهداشتی و حمام از هارمونی طوسی روشن و تیره برای رنگ آمیزی سرامیک و کاشی کف استفاده کنید.

رنگ آمیزی و تغییر رنگ سرامیک کف و همین طور رنگ کاشی بین کابینت آشپزخانه ، با انجام درست مراحل و کاربرد صحیح مواد لازم برای رنگ کردن سرامیک و کاشی به راحتی در منزل انجام می‌گیرد. هماهنگی رنگ سرامیک و کاشی با هارمونی رنگ کابینت آشپزخانه، در خاص، بزرگ و مرتب نشان دادن محیط تاثیر بسزایی دارد. رنگ‌های سبک کلاسیک و تیره برای تغییر رنگ سرامیک کف آشپزخانه دکور شده با کابینت ام دی اف و کابینت کلاسیک یک ایده خاص و جذاب است.

نگ سرامیک هنری

اگر تمایل به رنگ کردن کاشی و سرامیک کف؛ اتاق و یا نشیمن را دارید، می‌توانید، از تم و رنگ سرامیک هنری برای ایجاد طرح و رنگ‌های زیبا و خاص روی سرامیک و کاشی استفاده نمایید. برای این کار نیاز به خرید رنگ لعاب سرد برای ایجاد زیر سازی جهت نشستن نقش و نگار هنری، رنگ و طرح‌های متنوع روی سرامیک می‌باشد.

رنگ كردن موزاييک

رنگ مخصوص موزاییک، بهترین انتخاب برای رنگ کردن موزاییک جهت تغییر رنگ و رنگ کردن کاشی و همچنین گزینه مناسب برای انتخاب بهترین رنگ کاشی برای سرویس بهداشتی و حمام  است. رنگ کردن موزاییک حمام و سرویس بهداشتی، به دلیل قرار داشتن کاشی در معرض آب و رطوبت از حساس ترین نوع رنگ کردن کاشی و سرامیک است، که باید از روی اصول و با استفاده از مواد رنگ کاری مرغوب صورت گیرد.

ابزار لازم برای رنگ کردن کاشی و سرامیک

برای رنگ کردن کاشی و سرامیک ابتدا بایدبا ابزار مورد نیاز برای انجام کار آشنا شویم:

 • رنگ اکریلیک دیوار با کیفیت بالا برای زیرسازی (پرایمر و سیلر)
 • رنگ داخلی اکرلیک نیمه براق با کیفیت بالا و اورتان urethane( یک رنگ پوششی ضد آب و رطوبت)
 • رنگ لاتکس(رنگ اکریلیک برای زیر سازی)
 • دستکش‌های پلاستیکی مقاوم، اسفنج و پارچه کهنه
 • TSP یا پاک کننده قوی دیگر
 • نوار رنگ‌آمیزی و کاغذ سمباده (شماره ۲۲۰)
 • قلم مو نقاشی و غلطک رنگ
 • مراحل رنگ کردن سرامیک و کاشی به چه صورت است؟

  انجام مراحل رنگ سرامیک و کاشی، کاری بسیار آسان است، به شرطی که این کار را با دقت و حوصله انجام دهید. در زیر مراحل رنگ کردن سرامیک را به ترتیب شرح داده ایم.

  1. ابتدا کاشی را با یک سطل آب و صابون تمیز کنید تا گرد و خاک به خورد رنگ نرود.
  2. کاشی های شکسته را بچسبانید و فرورفتگی ها را پر کنید تا تمام سطوح یکدست شود.
  3. با استفاده از کاغذ سمباده، برجستگی های سطح کاشی و سرامیک را قبل از رنگ کردن کاشی و سرامیک، یک دست کنید تا بعد از رنگ آمیزی با تصویری نامرتب و ناخوشایند مواجه نشوید.
  4. با استفاده از نوار رنگ آمیزی اطراف کاشی و سطوحی که نمی خواهیم رنگی شود (قسمت‌های آزاد دیوار یا زیر کابینت‌ها) را می پوشانیم تا بعد از رنگ کردن سرامیک، کار تمیز باشد.
  5. بعد انجام مراحل بالا؛ قبل از رنگ کاشی، سطوح کاشی را با کمک پرایمر یا لایه آستر رنگ کنید تا رنگ با کیفیت و سرعت بیشتر روی سطح کاشی خشک شود. و چندین ساعت بعد از آستر کشی اجازه دهید؛ سرامیک و کاشی در معرض هوا خشک و آماده شود.
  6. بهتر است اول از لبه های کاشی شروع کنیم؛ برای رنگ زدن لبه‌های کاشی و سرامیک بهتر است، از لایه‌های نازک رنگ، همراه با قلمو نقاشی استفاده کنید.
  7. سپس سطوح را با غلطک نقاشی رنگ‌آمیزی کنید، تا یکدست شود.
  8. رنگ کردن سرامیک به روش هوای خشک

   این نوع رنگ آمیزی اشاره مستقیم به نحوه رنگ کردن کاشی و سرامیک بعد از نصب کاشی، دارد و چون این رنگ آمیزی بصورت کلی و با قرار گرفتن کاشی بعد از رنگ و در معرض هوای خشک می‌باشد، به این نام معروف است. رنگ کردن سرامیک  قبل از نصب، روشی جداگانه و بر اساس شیوه‌های گرم کردن سرامیک و دیگر روش های صنعتی می‌باشد.

   فراموش نکنید رنگ آمیزی کاشی و سرامیک برای اینکه حرفه ای و تمیز صورت گیرد؛ نیاز به زمان کافی دارد؛ سعی کنید با انتخاب مناسبترین رنگ سرامیک و ابزار آلات مرغوب برای رنگ کردن کاشی و سرامیک، از دوباره کاری جلوگیری نمایید. اگر در توان انجام کار و ظرافت کار به دست خودتان شک دارید، از افرادی که در این حوزه فعالیت دارند، کمک بگیرید و از انجام کار به تنهایی خودداری کنید.

  9. اهمیت محل رنگ کردن کاشی و سرامیک

   برای رنگ کردن کاشی و سرامیک؛ محل انجام کار در درجه اول اهمیت است؛ چرا که برای محیط های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی، زیرسازی رنگ باید حتما با رنگ لاتکس باشد.

   در درجه بعدی انتخاب رنگ کاشی اهمیت دارد، که بر اساس سلیقه شما و طراحی داخلی حمام و سرویس بهداشتی و آشپزخانه و قسمت های دیگر منزل می‌تواند متفاوت باشد و روی قیمت رنگ مخصوص کاشی تاثیر بگذارد.

   امیدواریم این مقاله سایت کاشی مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *